Domů mu přišel exekutor, na hranicích ho zadrželi. Úředníci si ho spletli s jmenovcem

ČTK ČTK
11. 12. 2019 14:40
Exekuce i předvolání k soudu kvůli rvačce. Ani s jedním neměl muž nic společného, kvůli svému jmenovci, kterého se problémy týkaly, ale potíže musel s úředníky řešit. Na vině těchto problémů je nedbalost některých úředníků, kteří ne vždy pečlivě ověří údaje o lidech a nevyužívají k tomu základní registr obyvatel, takže snadno nastane záměna, uvedla ombudsmanka, na niž se lidé obracejí.
Ombudsmanka Anna Šabatová
Ombudsmanka Anna Šabatová | Foto: David Kohout

Ombudsmanka řešila v poslední době už několikátý případ stížnosti, kdy úředníci nedostatečně ověřili údaje a zaměnili různé lidi. Obrátil se na ni například zoufalý muž z Moravy, který kvůli nedbalosti úředníků nejen ví, že má v Čechách jmenovce, narozeného navíc ve stejný den, ale hlavně se proto stále dostává do situací, kdy musí vysvětlovat, že není tím hledaným. Za roky úředních záměn a vysvětlování ví o svém jmenovci hodně, třeba jaké má rodné číslo, kdy se rozváděl a podobně.

"Začalo to návštěvou exekutorů kvůli údajnému dluhu. Omyl se tehdy naštěstí rychle vysvětlil, jenže tím problémy neskončily. Před několika lety stěžovatele zadržela policie na hraničním přechodu, protože po jeho jmenovci bylo vyhlášeno celostátní pátrání," uvedla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Poslední kapkou pak bylo předvolání z městského úřadu v Čechách kvůli přestupku, kterého se dopustil rvačkou v místní hospodě. Paradoxem bylo, že ho předvolal úřad, na jehož ohlašovně má stěžovatelův jmenovec uveden trvalý pobyt.

Nedostatečné ověření a špatné registry

Není jediný. Ombudsmanka se setkala s podobným případem, kdy muž dostal rozhodnutí o zákazu řízení motorových vozidel kvůli takzvanému vybodování a výzvu k odevzdání řidičského průkazu. Netýkalo se to však jeho, ale jiného člověka stejného jména a příjmení.

V jiném případě zase úřad bez ověření existence dvou lidí stejného jména a příjmení doručoval písemnost určenou člověku bez datové schránky do datové schránky jeho jmenovce.

Základní registr obyvatel neobsahuje rodné číslo, ale od roku 2017 umožňuje využívat program, který, nalezne-li více než jeden záznam vyhovující dotazu, vrátí jako odpověď varování "Vstupní kombinaci odpovídá více záznamů". Úředník by pak měl dotaz zpřesnit tak, aby hledaného člověka jednoznačně identifikoval.

Ombudsmanka však zjistila, že úředníci vyhledávají v jiných informačních systémech a výsledek dál neověřují ani ve chvíli, kdy část údajů neodpovídá. "Chybující úřady sice přislíbily, že budou ověřovat identifikaci osob pečlivěji, ale ani ombudsmanka nezabrání tomu, aby jiný úředník na jiném úřadě opět někoho nezaměnil," uvedla Hrazdílková.

Pokud se tedy lidé s podobnou nedbalostí úředníků setkají, měli by se bránit stížností jejich nadřízenému, tedy vedoucímu úřadu či tajemníkovi a žádat o prošetření a o vyrozumění, jaká opatření byla přijata, aby se chyba neopakovala. V případě soudů si lze stěžovat předsedovi soudu, u chybujícího exekutora Exekutorské komoře, ministerstvu spravedlnosti nebo předsedovi okresního soudu, do jehož obvodu je exekutor jmenován.

 

Právě se děje

Další zprávy