Foto: Boj s kůrovcem Česko prohrálo. Kvůli kalamitě si ničíme rezervace v Jeseníkách

Padlý strom napadený kůrovcem v CHKO Jeseníky.
Největší likvidaci lesů v dějinách zemí Koruny české čelí právě Jeseníky.
Chyby v hospodaření a podcenění oteplování vedly k masivnímu rozmnožení lýkožravých brouků v monokulturách smrků.
Člověk nemá šanci kůrovce zastavit. Maximálně může jeho šíření zpomalit, přináší to však další rizika a velké náklady.
Z nižších poloh hospodářských lesů se ekologická katastrofa posunula až na samou hranici Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Ohroženy jsou i národní rezervace, ostrůvky nedotčené přírody vybrané našimi předky k člověkem neovlivňovanému vývoji.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
Aktualizováno 3. 4. 2019 10:05
Ministr zemědělství Miroslav Toman oznámil, že v Česku vzniknou kvůli boji s kůrovcem dvě zóny s různými stupni opatření. Veškeré síly se zaměří na vyhledávání a likvidaci aktivního kůrovce. Podle ekologů je však už na kroky pozdě a navíc představují další riziko. "Vlastníkům nezbude než stromy pokácet a asanovat chemicky postřiky jedovatých pesticidů," uvedl koordinátor kampaně hnutí Zachraňme lesy Jan Skalík. Připomeňte si v naší galerii, jakou spoušť našel reportér Aktuálně.cz loni v létě v Jeseníkách.

Odumírání smrkových lesů nejde zabránit. Holosečemi v Jeseníkách lze šíření kůrovce maximálně zpomalit. Příčiny jsou jasné, oteplování, sucho, pěstování monokultur smrku, přemnožená lesní zvěř. Z nižších poloh brouk míří vzhůru. Už žere smrky i v přírodních rezervacích, malých územích vzácné přírody, kterou jsme se zavázali zachovat pro budoucnost.

Chráněnou krajinnou oblast Jeseníky pokrývají z 80 procent lesy. Není v tuzemsku CHKO s tak vysokým poměrem zalesnění. Roste tu především smrk. V nejvyšších polohách nad 1150 metrů nad mořem přirozeně, na většině území byl uměle vysazen. Poslední suché roky porosty oslabily a stromy nejsou schopny odolat milionům lýkožroutů kladoucím vajíčka pod jejich kůru. Kůrovcové larvy vyžerou lýko, dospějí v brouky a letí dál.

Člověk není schopen je zastavit. Lesy usychají a politici vyhlašují válku tuzemskému brouku. Hledají se dřevorubci, vagony na odvoz dřeva i někdo, kdo by dřevo koupil. Najednou se zjišťuje, že oteplování je reálná hrozba, že  les má i jiné funkce než vydělávání peněz.

Současná válka proti kůrovci ohrožuje i nejvzácnější kousky přírody, které naši předchůdci vyznačili jako člověkem nedotknutelné - přírodní rezervace.

 

Právě se děje

Další zprávy