Kvóty pro ženy: Vláda prověří, zda kvůli nim nezměnit ústavu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
3. 8. 2014 7:03
Není jasné, zda kvóty nelze napadnout u Ústavního soudu jako pozitivní diskriminaci.
Jana Smiggels Kavková a hapenning před Parlamentem za více žen v politice.
Jana Smiggels Kavková a hapenning před Parlamentem za více žen v politice. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Legislativní rada vlády bude prověřovat, zda návrh z dílny ČSSD na zavedení kvót pro ženy na kandidátních listinách neodporuje Listině základních práv a svobod. Existuje totiž pochybnost, zda pozitivní diskriminace žen neporušuje právo na rovnou politickou soutěž.

Ve hře je i varianta, že by se kvůli zavedení kvót jeden ze základních kamenů českého právního řádu změnil. "Musíme odpovědět na otázku, zda není potřeba otevřít Základní listinu práv a svobod. Je to dohoda mezi ministry Jiřím Dienstbierem a Milanem Chovancem," potvrdila Dienstbierova náměstkyně Kateřina Valachová.

Podle všeho prošetření požadoval ministr vnitra Chovanec, který se už ostatně vyjádřil, že on osobně kvóty za nezbytné nepokládá. Dienstbier je totiž přesvědčen, že změna listiny nehrozí. "Vedla se o tom diskuse, ale já jsem přesvědčen, že to není třeba," řekl deníku Insider.

Návrh kvót

30 % - Na každé kandidátce musí být alespoň 30 % takzvaného "druhého pohlaví" - tedy žen, pokud jsou muži ve většině, a naopak.

Každá trojice - Zástupce "druhého pohlaví" musí být v každé trojici na kandidátní listině. Opatření má zabránit tomu, aby například ženy končily na nevolitelných pozicích. První dvě místa navíc musí vždy obsadit jeden muž a jedna žena.

Sankce - Strany by přišly až o 30 % příspěvku na mandát. V případě poslance by strana ročně přišla o 257 tisíc, u krajského zastupitele o 71 tisíc.

30 procent žen

Návrh novely volebního zákona, který nyní projednají jednotlivá ministerstva, počítá s tím, že strany, které by na svých kandidátkách neměly alespoň 30 % žen, přijdou o třetinu státního příspěvku na mandát. Zvažovala se i možnost takové kandidátky rovnou zakázat, jako to praktikují některé jiné země, například Polsko, to ale autoři návrhu rovnou zamítli.

"Víme, že pokud by šlo o přímé odmítnutí registrace kandidátky, muselo by k novele listiny dojít zcela určitě. Řešení, které by nutně znamenalo otevření listiny, se snažíme vyhnout," dodala Valachová.

Navrhovaná varianta finančního postihu by se podle oslovených ústavních expertů bez zásahu do listiny obejít mohla. "Otázka, zda není porušen princip rovné politické soutěže, je určitě legitimní. Já se přikláním k tomu, že taková úprava by protiústavní nebyla. V mých očích by to obstálo," myslí si odborník na ústavní a volební právo Marek Antoš.

Také další ústavní právník Jan Kysela se domnívá, že přímý zásah do ústavy či listiny zákon nevyžaduje. Nevylučuje ale, že by věc nakonec mohla skončit u Ústavního soudu. "Záleží na tom, jak je kdo přísný. Někomu to může připadat legitimní, někdo to může považovat za pozitivní diskriminaci. Pak by záleželo na Ústavním soudu. Mně osobně kvóty sympatické nejsou, ale netvrdil bych, že je to přímo protiústavní," myslí si Kysela.

Pravicová opozice i někteří koaliční poslanci už avizovali, že kvóty nepodpoří, k ústavní stížnosti se ale zatím nechystají. "Jakoukoli kvótu vloženou do zákona považujeme za porušení politické soutěže. Ale ten návrh zákona jsem neviděl, takže to nemohu blíže komentovat. Jsem přesvědčen, že kvóty jsou v důsledku pro ženy škodlivé," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Změna Listiny základních práv a svobod

Případným sporům by se dalo předejít tím, že by se do listiny připsala věta například ve znění, že opatření směřující ke snižování nerovnosti jsou povolená či přípustná. "Měnit kvůli tomu listinu by nebylo úplně šťastné. Pozitivní diskriminace je obecně problematická a toto by mělo primárně být věcí politických stran," domnívá se odborník na ústavní právo Vladimír Balaš.

"Se změnou listiny bych určitě nesouhlasil. Obecně ten návrh pokládám za nesmysl. Většina žen s ambicí kandidovat by kvóty ani nechtěla, protože by se na ně pak pohlíželo jako na 'kvótařky', které jsou tam do počtu," konstatoval poslanec za TOP 09 Daniel Korte.

Článek vyšel 31. července v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 47 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy