Kvóty pro ženy: Vláda prověří, zda kvůli nim nezměnit ústavu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
3. 8. 2014 7:03
Není jasné, zda kvóty nelze napadnout u Ústavního soudu jako pozitivní diskriminaci.
Jana Smiggels Kavková a hapenning před Parlamentem za více žen v politice.
Jana Smiggels Kavková a hapenning před Parlamentem za více žen v politice. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Legislativní rada vlády bude prověřovat, zda návrh z dílny ČSSD na zavedení kvót pro ženy na kandidátních listinách neodporuje Listině základních práv a svobod. Existuje totiž pochybnost, zda pozitivní diskriminace žen neporušuje právo na rovnou politickou soutěž.

Ve hře je i varianta, že by se kvůli zavedení kvót jeden ze základních kamenů českého právního řádu změnil. "Musíme odpovědět na otázku, zda není potřeba otevřít Základní listinu práv a svobod. Je to dohoda mezi ministry Jiřím Dienstbierem a Milanem Chovancem," potvrdila Dienstbierova náměstkyně Kateřina Valachová.

Podle všeho prošetření požadoval ministr vnitra Chovanec, který se už ostatně vyjádřil, že on osobně kvóty za nezbytné nepokládá. Dienstbier je totiž přesvědčen, že změna listiny nehrozí. "Vedla se o tom diskuse, ale já jsem přesvědčen, že to není třeba," řekl deníku Insider.

Návrh kvót

30 % - Na každé kandidátce musí být alespoň 30 % takzvaného "druhého pohlaví" - tedy žen, pokud jsou muži ve většině, a naopak.

Každá trojice - Zástupce "druhého pohlaví" musí být v každé trojici na kandidátní listině. Opatření má zabránit tomu, aby například ženy končily na nevolitelných pozicích. První dvě místa navíc musí vždy obsadit jeden muž a jedna žena.

Sankce - Strany by přišly až o 30 % příspěvku na mandát. V případě poslance by strana ročně přišla o 257 tisíc, u krajského zastupitele o 71 tisíc.

30 procent žen

Návrh novely volebního zákona, který nyní projednají jednotlivá ministerstva, počítá s tím, že strany, které by na svých kandidátkách neměly alespoň 30 % žen, přijdou o třetinu státního příspěvku na mandát. Zvažovala se i možnost takové kandidátky rovnou zakázat, jako to praktikují některé jiné země, například Polsko, to ale autoři návrhu rovnou zamítli.

"Víme, že pokud by šlo o přímé odmítnutí registrace kandidátky, muselo by k novele listiny dojít zcela určitě. Řešení, které by nutně znamenalo otevření listiny, se snažíme vyhnout," dodala Valachová.

Navrhovaná varianta finančního postihu by se podle oslovených ústavních expertů bez zásahu do listiny obejít mohla. "Otázka, zda není porušen princip rovné politické soutěže, je určitě legitimní. Já se přikláním k tomu, že taková úprava by protiústavní nebyla. V mých očích by to obstálo," myslí si odborník na ústavní a volební právo Marek Antoš.

Také další ústavní právník Jan Kysela se domnívá, že přímý zásah do ústavy či listiny zákon nevyžaduje. Nevylučuje ale, že by věc nakonec mohla skončit u Ústavního soudu. "Záleží na tom, jak je kdo přísný. Někomu to může připadat legitimní, někdo to může považovat za pozitivní diskriminaci. Pak by záleželo na Ústavním soudu. Mně osobně kvóty sympatické nejsou, ale netvrdil bych, že je to přímo protiústavní," myslí si Kysela.

Pravicová opozice i někteří koaliční poslanci už avizovali, že kvóty nepodpoří, k ústavní stížnosti se ale zatím nechystají. "Jakoukoli kvótu vloženou do zákona považujeme za porušení politické soutěže. Ale ten návrh zákona jsem neviděl, takže to nemohu blíže komentovat. Jsem přesvědčen, že kvóty jsou v důsledku pro ženy škodlivé," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Změna Listiny základních práv a svobod

Případným sporům by se dalo předejít tím, že by se do listiny připsala věta například ve znění, že opatření směřující ke snižování nerovnosti jsou povolená či přípustná. "Měnit kvůli tomu listinu by nebylo úplně šťastné. Pozitivní diskriminace je obecně problematická a toto by mělo primárně být věcí politických stran," domnívá se odborník na ústavní právo Vladimír Balaš.

"Se změnou listiny bych určitě nesouhlasil. Obecně ten návrh pokládám za nesmysl. Většina žen s ambicí kandidovat by kvóty ani nechtěla, protože by se na ně pak pohlíželo jako na 'kvótařky', které jsou tam do počtu," konstatoval poslanec za TOP 09 Daniel Korte.

Článek vyšel 31. července v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Požár výrobny paintballových kuliček v Kroměříži způsobil škodu čtyři miliony korun

Škodu bezmála čtyři miliony korun způsobil dnes požár přízemního přístřešku v průmyslovém areálu v Kroměříži, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky a kontejnery s lihem. Okolnosti vzniku požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

U požáru podle Javoříkové zasahovalo osm jednotek hasičů. "Požár zasáhl objekt, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky i kontejnery s lihem. Další ohledání požářiště se uskuteční v pondělní dopoledne," uvedla Javoříková. Plameny zničily uskladněný materiál a poničily také budovu přístřešku.

před 1 hodinou

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy