Pugety ze zahraničí. Květiny vozí do Evropy i přes půl planety, do Česka hlavně růže

Johana Kofroňová Aleš Vojíř Johana Kofroňová, Aleš Vojíř
1. 5. 2023 13:17
Češi ročně utratí za řezané květiny mezi čtyřmi a pěti miliardami korun. Podstatná část doputuje do tuzemských váz z ciziny. Evropským šampionem v dovozech i vývozech bylo tradičně Nizozemsko. Do unie ale často cestovaly květiny i přes půl planety – z Keni či Ekvádoru.
Foto: Aktuálně.cz

Pokud si milenci, partneři či manželé letos na prvního máje vedle tradičního polibku pod rozkvetlým stromem předají i barevný a voňavý puget, velmi pravděpodobně bude plný květin z ciziny. Například loni se do Česka podle Eurostatu dovezly řezané květiny zhruba za 2,8 miliardy korun, uvádí v aktuálním vydání týdeník Ekonom.

Nejplodnějším zdrojem řezaných květin jsou dlouhá květinová pole v Nizozemsku. Země je jejich největším exportérem nejen po Evropě, ale i po celém světě. A to s velkým náskokem. V roce 2022 se z Nizozemska vyvezly květiny zhruba za 120 miliard korun, což je polovina světového trhu.

Do zemí Evropské unie ale proudí květiny i z mnohem vzdálenějších končin, například z afrických států, jako je Keňa a Etiopie, či jihoamerického Ekvádoru a Kolumbie.

Květiny, které si mohou nechat uvázat zákazníci v tuzemských obchodech, do Česka doputovaly v naprosté většině právě z Nizozemska. Na obrazných stupních vítězů největších dovozců ho s velkým odstupem doplnilo Slovensko a Španělsko.

Ze zahraničí míří do Česka dlouhodobě především růže. Těch se například v roce 2021 dovezlo za 726 milionů korun, vyplývá ze statistiky ministerstva zemědělství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy