Nechoďte v pátek spát. Nebe protnou desítky meteorů, Měsíc je nevyruší

hrz hrz
3. 1. 2020 13:32
Zůstat v noci na sobotu vzhůru se milovníkům nočního nebe vyplatí. Vyvrcholí každoročně aktivní meteorický roj Kvadrantidy. Při jeho pozorování navíc nebude rušit Měsíc.
Tak astrofotograf Petr Horálek pozoroval Kvadrantidy loni u Sečské přehrady.
Tak astrofotograf Petr Horálek pozoroval Kvadrantidy loni u Sečské přehrady. | Foto: Petr Horálek

Hned o prvním lednovém víkendu roku 2020 vrcholí meteorický roj Kvadrantidy. Jeho radiant, tedy směr, odkud meteory na obloze vlivem perspektivy vylétají, leží v dnes již neexistujícím souhvězdí Zedního kvadrantu. To bylo zrušeno v roce 1922 a nacházelo se na pomezí Pastýře a Draka, jen kousek východně od oje Velkého vozu.

Za rojem podle astronomů zřejmě stojí fragment již přes 500 let neexistující komety. Tento fragment vědci objevili v roce 2003 a zapsali jako planetku 2003 EH1.

"Původní těleso způsobilo na jaře roku 1490 meteorický déšť pozorovaný v čínském městě Čching-jang. Meteorický déšť byl nejspíše spojen se zánikem tohoto tělesa," popisuje astrofotograf a popularizátor astronomie Petr Horálek.

Dráha tohoto fragmentu se s dráhou Země protíná v téměř kolmém úhlu, což způsobuje krátkou aktivitu roje, a to každoročně mezi 1. a 6. lednem. Samotné maximum je velmi ostré, s proměnlivou aktivitou 60 až 200 meteorů za hodinu, a trvá jen několik málo hodin.

"Vlivem gravitace Jupiteru se proud roje od Země vzdaluje, takže přibližně za 1000 let už Kvadrantidy lidé pozorovat nebudou," upozorňuje fotograf.

Maximum Kvadrantid vychází na ráno v sobotu 4. ledna 2020 v 9:20 SEČ. Nejvíce meteorů bude pozorovatelných před rozedněním. Horálek doporučuje  pozorovat oblohu zejména od jedné hodiny ranní, tedy po západu Měsíce, až do rozbřesku. "Se stoupajícím radiantem bude stoupat aktivita roje a zároveň je vyšší šance na jasné meteory. K ránu by tedy mohlo zazářit s každou hodinou až 80 meteorů," upozorňuje.

K pozorování meteorů doporučuje najít místo daleko od měst s minimálním vlivem světelného znečištění, nejlépe na horách s odkrytým obzorem. Ke sledování jevu není třeba žádné přístrojové vybavení, neboť meteory se náhodně objevují na všech místech oblohy. "Rozhodně je však nutné nepodcenit mrazivé počasí a vybavit se teplým oblečením. Nejlépe se meteory pozorují vleže, ideální je mít teplý spacák a karimatku," dodává Petr Horálek.

Méně populární kvůli zimě

Jak upozorňuje server Astro.cz, Kvandrantidy jsou považovány vědci za jeden z nejsilnějších meteorických proudů celého roku. U laické veřejnosti však nejsou tolik známy a oblíbeny jako třeba Perseidy, a to zejména kvůli ročnímu období.

Zatímco Kvadrantidy by museli pozorovat nekomfortně za chladných lednových nocí, Perseidy mají spojeny s pohodovými srpnovými večery. Lednová obloha je navíc mnohem častěji oblačná než ta srpnová, což znemožňuje pozorování. To v lednu často ruší i Měsíc, který v tuto dobu bývá vysoko nad obzorem a úplněk intenzivně přezáří noční oblohu.

Tentokrát však zapadne padesát minut po půlnoci a nebeskému divadlu nebude stát v cestě. Budou-li přát i meteorologické podmínky, lze v noci na sobotu 4. ledna spatřit až 80 meteorů roje za hodinu, a to zejména v časných ranních hodinách.

Video: Podívej, padá hvězda, a pořádná. Kamera nahrála vzplanutí a pád meteoru

Bezpečnostní kamera, kterou má na domě připevněnou Kanaďan Jake Polzin, zachytila meteor. Vesmírné těleso vzplálo nad městem Kelowna. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy