Kutná Hora: Nemocnici dáme kraji, její dluhy si necháme

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 8. 2009 12:55
Hejtman Rath přiměl město, aby mu vydalo soukromou nemocnici. Dluhy ale radním nechal.
Foto: Ludvík Hradilek

Kutná Hora - Co rozhodně nechceme, to je starat se o kutnohorskou nemocnici znovu sami, prohlásil na konci února starosta Kutné Hory Ivo Šalátek.

Bylo to poté, co se na radnici rozhořel ostrý spor, jestli nechat nemocnici soukromému majiteli, nebo ji odevzdat Středočeskému kraji. O nemocnici totiž projevil obrovský zájem hejtman David Rath.

Dnes se přesně to, čeho se Šalátek obával, stalo: Město má nemocnici zpátky i se všemi závazky. Alespoň do té doby, než skončí dlouhá jednání se Středočeským krajem o tom, co bude s movitým i nemovitým majetkem. Radnice navíc zaplatí veškeré její dluhy.

Město se přitom před dvěma lety nemocnice zbavilo právě proto, že nezvládalo zaplatit její provoz. Nemocnice každý rok končila s dvacetimilionovým dluhem. Radnice proto prodala stoprocentní podíl v zařízení soukromému vlastníkovi, budovy jednotlivých oddělení mu pak jen pronajala.

Jak to bylo s nemocnicí?

90. léta

  • Nemocnici přebírá od původního ÚONZ město Kutná Hora, chce zabránit plánované privatizaci a přeměně na léčebnu dlouhodobě nemocných
  • Rostou tabulkové platy lékařů a mění se systém úhrad ve zdravotnictví - nemocnice se propadá do dluhů. Město platí ročně 20 až 25 milonů z rozpočtu

2007

  • Hejtman Petr Bendl plánuje privatizace krajských nemocnic
  • Kutná Hora využívá toho, že některé firmy v krajských výběrových řízeních neuspěly a nabízí jim svou nemocnici
  • Stoprocentní podíl kupuje firma Medistyl-Pharma Jaroslava Řeháka.

2008

  • V krajských volbách vítězí ČSSD a hejtmanem se stává David Rath
  • Rath zpochybňuje privatizace nemocnic a chystá se převést nemocnice zpět na neziskovky. Oslovuje i nemocnice, které nebyly krajské a mají soukromé vlatstníky (Kutná Hora)

2009 

  • Rath nabízí městu Kutná Hora bezplatný převod nemocnice na kraj. Pokud kraj nedostojí závazkům, vrátí nemocnici zpět městu.

 

Rath: Firma musí nemocnici vrátit

Píše se únor 2009 a novopečený hejtman Středočeského kraje David Rath se vydává na návštěvu Kutné Hory. Zajímá ho především nemocnice, kterou před dvěma lety koupil Jaroslav Řehák a jeho soukromá firma Mediastyl-Pharma.

Rath tvrdí, že Řehák koupil nemocnici příliš levně a měl by ji vrátit. Společnost Medistyl-Pharma zaplatila městu za stoprocentní podíl v nemocnici jeden milion korun. "Kromě toho převzala nesplacenou pohledávku na nové CT za zhruba tři a půl milionu a zaplatila nájem na deset let dopředu - asi dvanáct milionů korun," vypočítává starosta města Ivo Šalátek.

Aby se město nemuselo o nemocnici znovu starat, nabízí Rath místním radním převod zařízení pod správu kraje. Zaplatit ale nic nechce, město musí vydat nemocnici zdarma. Na opravy a provoz slibuje Rath poslat stovky milionů korun z evropských fondů.

Tím, že převede soukromou nemocnici na kraj, splní Rath jeden ze svých volebních slibů - přeměnit některé nemocnice kraje znovu na neziskovky.

Nemocnici si nechte, vzkázal podnikatel

Kutnohorská radnice si ale nevěděla rady. Dlouhé týdny se nedovedla rozhodnout, jestli dá nemocnici kraji, nebo ji ponechá Řehákovi. Majiteli nemocnice proto nakonec došla trpělivost: "Nemocnici si nechte," vzkázal Řehák městu a všechno vrátil.

"Nechal jsem si od právníků udělat rozbor smluv s městem a zjistil, že jsou vlastně špatně udělané. A tím pádem od prvopočátku neplatné. Městu jsem nemocnici vrátil, už je to vše opraveno i v rejstříku," řekl deníku Aktuálně.cz Řehák v březnu. Proč si smlouvy nenechal přezkoumat právníkem dřív, nevysvětlil.

Nemocnice se tak znovu ocitla v rukou města. A pod radnicí zůstává dodnes. "Jednání o ní stále probíhají," napsala deníku Aktuálně.cz Helena Frintová-Procházková z tiskového odboru kraje.

Kdy skončí, si nikdo netroufne odhadnout.

"Pro nás se ale nic nemění, převod na kraj zpochybněn nebyl," mírní situaci starosta Šalátek. Nemocnici prý město odevzdá hejtmanství k 1. lednu příštího roku. Ještě před časem přitom uváděl termín 1. července.

Dál tady nebudu, tvrdí lékař 

Mezitím muselo město omezit lůžka na některých odděleních. Na interně zbylo čtyřicet lůžek z původních sedmdesáti, méně pacientů ošetří i chirurgie.

"Bylo to kvůli nedostatku lékařů. V tom ale není kutnohorská nemocnice osamocená, podobné problémy má hodně zdravotnických zařízení. To bych vůbec nepřičítal tomu, že se město nějak rozhodlo a nemocnice je opět naše," řekl Šalátek.

Foto: Ondřej Besperát

Lékaři ale tvrdí opak. "Řada lidí odešla právě kvůli tomu. Já čekám, jakou nabídku a podmínky nám dá kraj. Jestli to ale dopadne tak, že se z nemocnice stane zařízení následné péče, taky tady dál nebudu. Chci dělat akutní medicínu," řekl jeden z lékařů, který si nepřál zveřejnit jméno.

Podobný názor jako má on, prý sdílí řada dalších zaměstnanců.

Dluhy si město nechá

Lidem se ale nelíbí i další věci.

Například ačkoliv původně zastupitelé chtěli po kraji peněžní náhradu, pokud nemocnici vydají, převod nakonec schválili zdarma. Nebudou už ani požadovat to, aby se jim kraj ve smlouvě zavázal, že zachová veškerou péči v nemocnici. O tom prý totiž rozhodují zdravotní pojišťovny.

Pokud se nakonec kutnohorskou nemocnici podaří předat kraji, bude se o ni starat vedení krajské nemocnice v Kolíně.

Obchodní společnost Nemocnice Kutná Hora, pod kterou dnes zařízení působí, si ale město ponechá. I s dluhy 35 milionů korun. Bude je splácet. Pak společnost zanikne.

 

Právě se děje

Další zprávy