Kuřáci jsou ke koronaviru náchylnější, mají i těžší průběh. Přestaňte, radí lékaři

ČTK ČTK
2. 4. 2020 18:11
Plíce kuřáka jsou podle lékařů více náchylné k infekcím včetně nového typu koronaviru, nemocní pak mají i těžší průběh. Podle Státního zdravotního ústavu se mohou nakazit i dotekem prstů na rty. V Česku je přes 3800 lidí s laboratorně prokázanou nemocí Covid-29, mírně víc je mužů. Seniorů, mezi nimiž je vyšší podíl kuřáků, je asi 17 procent.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Kuřáci se obecně snadněji nakazí a infekční onemocnění u nich mají těžší průběh než u nekuřáků. Kuřáci jsou také častějšími pacienty nemocnic, včetně intenzivní péče, a to z mnoha dalších důvodů," uvedli v prohlášení zástupci lékařských společností sdružujících plicní lékaře, internisty, alergology a kardiology.

Podle vyjádření Státního zdravotního ústavu mohou mít kuřáci také jiná onemocnění plic nebo jejich sníženou kapacitu.

"Stavy, které zvyšují potřebu kyslíku nebo snižují schopnost těla jej správně využívat, vystavují pacienty vyššímu riziku závažných plicních stavů, jako je zápal plic," sdělil zdravotní ústav.

Lékařské společnosti kuřáky cigaret vyzvaly, aby využili současnou situaci k tomu, aby se svým zlozvykem přestali. "Okamžitě začne klesat riziko akutního onemocnění srdce a cév, tedy srdečního infarktu či mozkové mrtvice, riziko akutních problémů s chronickou plicní nemocí či astmatických záchvatů, naopak se zvýší vaše obranyschopnost," uvedli.

S nadsázkou vyzvali kuřáky, aby nechali místa na jednotkách intenzivní péče a síly zdravotníků pacientům s Covid-19.

Nejvíc cigaret vykouří senioři

Nemoc má vážnější průběh u seniorů, častěji potřebují hospitalizaci nebo intenzivní péči s pomocí přístrojů na podporu dýchání. Mezi 40 českými oběťmi nového typu koronaviru byli jen čtyři lidé mladší 60 let.

"Největší množství cigaret u nás spotřebují senioři ve věku 65 a více let, přes 11 procent z nich vykouří více než 25 cigaret denně," uvedli autoři průzkumu Česko v datech, který letos v lednu porovnával spotřebu cigaret v různých zemích. V celé populaci je 54 procent celoživotních nekuřáků, naopak pětina lidí kouří denně, asi sedm procent příležitostně. Bývalých kuřáků je asi 17 procent.

Téměř pětina úmrtí v Česku se podle odhadů připisuje kouření cigaret. Náklady na kouření cigaret pro systém veřejného zdravotního pojištění jsou podle odhadů kolem 100 miliard korun ročně. Výběr daní z tabáku ani tyto náklady nepokrývá.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Kanonýr Werner z Lipska je prý na odchodu do Chelsea

Útočník Timo Werner je údajně blízko odchodu z Lipska do Chelsea. Londýnský klub už podle médií souhlasil s tím, že využije výstupní klauzuli ve smlouvě čtyřiadvacetiletého fotbalisty a zaplatí za něj 60 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun).

Werner v minulosti působil ve Stuttgartu a do Lipska přišel před čtyřmi lety. V probíhající sezoně dal za saský celek ve všech soutěžích 31 branek a pomohl mu do čtvrtfinále Ligy mistrů. V bundeslize je Werner s 25 góly druhým nejlepším střelcem a Lipsku, za které nastupuje i český reprezentant Patrik Schick, patří třetí místo.

Právě Schickovu budoucnost by mohl Wernerův odchod ovlivnit. Český útočník je v Lipsku na hostování z AS Řím a součástí dohody je i možnost přestupu za 29 milionů eur. Trenér Julian Nagelsmann ale prohlásil, že o přestupu by uvažoval v případě, že cena klesne na 20 milionů. Schick zatím v 18 bundesligových zápasech dal devět branek.

Další zprávy