Získá Nobelovu cenu Jon Fosse? Sázkaři mu hodně věří

ČTK Kultura ČTK, Kultura
7. 10. 2013 15:39
Nový držitel Nobelovy cena za literaturu bude oznámen ve čtvrtek 10. října
Norský spisovatel Jon Fosse.
Norský spisovatel Jon Fosse. | Foto: ba.no

Stockholm - Držitel Nobelovy ceny za literaturu za rok 2013 bude oznámen ve čtvrtek 10. října. Nobelův výbor již podle deníku The Guardian z letošních 195 kandidátů vybral pětici finalistů. Tu sice drží v tajnosti, v britské sázkové kanceláři Ladbrokes ale šance některých uchazečů v posledních dnech pozoruhodně vzrostly.

Mezi vážné kandidáty v první patnáctce se u Ladbrokes dostali kupříkladu španělský romanopisec Javier Marías či keňský autor Ngugi wa Thiong'o. Největší vzrušení ale vyvolal skok vzhůru u norského dramatika a prozaika Jona Fosseho, který měl ještě nedávno kurz 100:1. Nyní se s kurzem 9:1 řadí k největším favoritům. Fosse, který píše menšinovým norským jazykem nynorsk, je po Henriku Ibsenovi nejhranějším norským dramatikem na evropských jevištích a řada jeho her a lyrických románů byla přeložena i do češtiny.

Kdo získal Nobelovu cenu za literaturu v posledních dvaceti letech?

"Jeho prudký vzestup naznačuje, že někdo měl skutečně dobrý důvod si myslet, že je jedním z finalistů," řekl šéfredaktor literárního listu Complete Review Michael Orthofer. Podle něj někdo zřejmě vynesl tajnou informaci z výboru. "Možná ale jen někdo zahlédl některého z členů švédské akademie s Fosseho knihami v podpaží, případně skupina spisovatelových přátel dala dohromady peníze a vyhnala jeho kurz vzhůru, aby mu zajistila rychlou, snadnou publicitu jako dárek k narozeninám. Fosseho šance totiž začaly stoupat na jeho narozeniny 29. září," upozornil Orthofer.

Největší šance na zisk Nobelovy ceny za literaturu má s kurzem 3:1 podle Ladbrokes nadále japonský romanopisec Haruki Murakami, který si důvěru sázejících získal už v minulých letech. Následuje americká spisovatelka Joyce Carol Oates s kurzem 6:1, Maďar Péter Nádas s šancí 7:1 a Nor Jon Fosse s kurzem 9:1. V centru pozornosti se jako v minulých letech drží i Čech Milan Kundera s kurzem 25:1. Kundera žije trvale ve Francii a své romány od 90. let píše francouzsky.

Datum udělení literárního ocenění se každoročně drží do poslední chvíle v tajnosti. Čtvrteční termín se ale předpokládal, protože 10. říjen zůstal v týdnu vyhlašování Nobelových cen volný.

 

Právě se děje

před 11 minutami

FBI nevedla vůči Trumpovi politicky motivované vyšetřování, uvedl inspektor

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nevedl proti volební kampani nynějšího republikánského prezidenta Donalda Trumpa politicky motivované vyšetřování, ačkoli se několika chyb dopustil. K tomuto závěru dospěl v pondělí ve zveřejněné zprávě generální inspektor ministerstva spravedlnosti USA Michael Horowitz. Inspektor prověřoval pochybnosti o počátcích vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby a také to, zda FBI v případu dodržoval zákony.

 

před 38 minutami

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy