Zemřel John Tavener, skladatel moderní duchovní hudby

Kultura ČTK Kultura, ČTK
12. 11. 2013 21:45
Významný britský hudební skladatel zemřel ve věku 69 let.
Sir John Tavener.
Sir John Tavener. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Ve věku 69 let ve svém době v jižní Anglii zemřel významný britský hudební skladatel John Tavener, jehož hudba čerpala z hluboké spirituality.

Tavener studoval londýnskou Highgate School a Královskou hudební akademii, obor orchestrální klavír. Později se zaměřil na skladbu a studoval práce Messiaena, Bouleze a Ligetiho. Podle hudebních odborníků se inspiroval náboženstvím a rituály, hledal zobrazení věčnosti a prostoru.

V roce 1992 se na několik měsíců stala ve Velké Británii nejprodávanější klasickou deskou nahrávka jeho skladby The protecting Veil, jiná jeho skladba - Song For Athene - se hrála na pohřbu princezny Diany, ostatně i proto, že byl oblíbeným skladatelem prince z Walesu.

Towards the Musica Perennis - Sir John Tavener
Towards the Musica Perennis - Sir John Tavener | Video:

Velké jméno si Tavener udělal avantgardním oratoriem The Whale, které vydal v roce 1968 label Apple vlastněný Beatles.

O jeho oblibě svědčí i uvedení zhudebněných básní Williama Blakea The Lamb a A New Beginning k poctě počátku nového tisíciletí v roce 1999 v londýnském Millenium Dome.

Tavener má i dvě nominace na prestižní Mercury Prize (1992 a 1997 za skladby The Protecting Veil resp. Svyati) a v roce 2000 byl povýšen do šlechtického stavu.

John Tavener - The Protecting Veil
John Tavener - The Protecting Veil | Video:

Premiéra tří nejnovějších skladeb Sira Johna Tavenera se uskutečnila letos v létě na festivalu v Manchesteru. Jeho poslední dílo - tři zhudebněné Shakespearovy sonety - se poprvé bude hrát v Southwark Cathedral v pátek.

Mezi další jeho známé skladby patří Tavener: Lamentations & Praises a Celtic Requiem (Requiem For Jenny Jones). Například jeho skladbu Skrytý poklad zahrálo v Praze koncem 90. let slavné britské smyčcové Chilingirianovo kvarteto. 

The Lamb - John Tavener -- sung by the Stairwell Carollers
The Lamb - John Tavener -- sung by the Stairwell Carollers | Video:
 

Právě se děje

před 49 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy