World Press Photo představí nezapomenutelné fotografie

ČTK Kultura ČTK, Kultura
19. 9. 2013 12:35
Výstava vítězných snímků začíná v pražském Karolinu.
Vítězný snímek Paula Hansena.
Vítězný snímek Paula Hansena. | Foto: Paul Hansen / World Press Photo 2013

Praha - Výstava vítězných prací z letošního ročníku novinářské fotografie World Press Photo bude od pátku 20. září přístupná v pražském Karolinu.

Hlavní cenu v 56. ročníku obdržel švédský fotograf Paul Hansen z listu Dagens Nyheter za snímek z pohřbu dvou palestinských dětí zabitých při izraelském raketovém útoku v Gaze. Mrtvé sourozence na něm nesou muži na rukou. V kategorii sportovních akcí získal první cenu fotoreportér ČTK Roman Vondrouš.

Porota mu ji udělila za sérii snímků s názvem Cross Country Steeplechase. "Snažil jsem se důraz klást na výtvarnou stránku, ale chtěl jsem tam zachovat i určitý příběh - jak se žokejové před závodem váží, chodí s koněm dokolečka, samotný závod i třeba osobní tragédii žokeje, který spadl na překážce a vrací se v zablácené oranici ke svému koni," popsal autor své snímky.

Vondrouš dostal za své oceněné snímky také Cenu Prahy, kterou v rámci každoroční výstavy uděluje pražský primátor fotografiím dle svého výběru. Držitel Ceny Prahy pak má ještě v rámci výstavy World Press Photo svoji samostatnou prezentaci. Vondrouš také pravidelně boduje v národní obdobě World Press Phota. V roce 2010 získal v Czech Press Photu cenu Grant Prahy, jež je jednou ze dvou hlavních cen.

Porota v Amsterdamu letos v únoru hodnotila přes sto tisíc zaslaných snímků, téměř deset tisíc fotografií se pak dostalo do finále.

"Síla vítězné fotografie spočívá v kontrastu hněvu a smutku dospělých a nevinnosti dětí. Je to snímek, na který nikdy nezapomenu," řekl po oznámení výsledků předseda poroty Santiago Lyon, ředitel fotografického oddělení The Associated Press.

Silný a přímý snímek z Gazy podle něj působí hned na několika úrovních. "Působí na hlavu, působí na srdce a působí i na žaludek - a právě to je klíčem k úspěšné novinářské fotografii," uvedl. Výstava putuje po více než sto městech celého světa.

V předchozích ročnících prestižní soutěže, která vznikla v roce 1955, se dokázali prosadit i další čeští fotografové. Hlavní cenu získal v roce 1958 sportovní a reportážní fotograf Stanislav Tereba za snímek fotbalového brankáře Miroslava Čtvrtníčka s názvem Brankář a voda. V různých kategoriích se pak prosadili například Vilém Kropp, Zdeněk Lhoták, Antonín Kratochvíl, Jan Šibík nebo Michal Novotný.

 

Právě se děje

Další zprávy