VIDEO Pavlenskij se přibil. Kdo šokuje podobně?

Kultura Kultura
12. 11. 2013 13:52
Kteří další umělci se ničí a znetvořují ve veřejném prostoru?.
Petr Pavlenskij na Rudém náměst
Petr Pavlenskij na Rudém náměst | Foto: Reuters

Moskva - Performer Petr Pavlenskij si vysloužil zatčení za své nejnovější dílo nazvané prostě Hřebík. V neděli se přibil za genitálie k dlažbě na Rudém náměstí v Moskvě a seděl tak hodinu a půl, než ho zatkla policie.

Akci před Leninovým mauzoleem nazval Fixace, jakožto metaforu k apatii, lhostejnosti a fatalismu v ruské společnosti. Performanci načasoval devětadvacetiletý petrohradský umělec na Den policie. Vystoupení Pavlenského bylo zaznamenáno na video, ale Youtube i ostatní velká úložiště obsah blokovala. Soud zatím Pavlenského propustil v pondělí na svobodu.

FULL VIDEO
FULL VIDEO | Video: youtube.com

Při jiné performanci se letos v květnu Pavlenskij obalil nahý do několika vrstev ostnatého drátu před radnicí v Petrohradu. Chtěl tak vyjádřit stav člověka žijícího v represivním politickém systému. Z jeho kokonu ho musela vystřihat policie.

V minulosti už také Pavlensky přilákal pozornost například akcí Steh, kdy si nechal sešít rty a před kazaňským chrámem v Petrohradu protestoval proti uvěznění Pussy Riot. V ruce měl navíc transparent s nápisem: "Pussy Riot zopakovaly akci Ježíše Krista (Matouš 21:12-13)".

Sebedestruktivní sklony přinesli do umění vídeňští akcionisté. Známá je například akce Rudolfa Schwarzkoglera, který chtěl spáchat sebevraždu tím, že si uřízne vlastní penis. Také ostatní díla akcionistů - především Hermanna Nitsche se vyznačují obrazy hýřícími krví a sexem jako protestem proti maloměšťáctví. Schwarzkogler ovšem zemřel mnohem prozaičtěji - po pádu z okna.

(1065 Self-Mutilation)
(1065 Self-Mutilation) | Video: youtube.com

Také v Rusku se podobný směr politických intervencí ve veřejném prostoru rozmáhá. Průkopníky podobných akcí je anarchisticko-umělecká úderka Vojna, která u nás není vůbec neznámá, její členové jezdí do Česka často a její zástupci byli i hosty jihlavského festivalu dokumentárních filmů. Podvratné akce skupiny namířené proti Putinovi a jeho systému mapuje například film Zítra. Skupina má sebedestruktivní sklony nejvíce ve svém soukromém životě, kde označení punkový je poměrně slabý výraz...

here is always somewhere else: the disappearance of bas jan ader
here is always somewhere else: the disappearance of bas jan ader | Video: youtube.com

Zřejmě nejdál v sebedestrukci zašel kalifornsko-holandský konceptuální umělec Bas Jan Ader. Nikdo se už nikdy nedozví, jak zemřel. V roce 1975 vyrazil od Cape Cod v malé plachetnici přes Atlantik. Cesta měla být součástí rozsáhlejšího uměleckého díla, které také zahrnovalo sérii snímků z Los Angeles. Chtěl najít něco hlubšího, než dálnice a fastfoody. Jeho loď našli 150 mil od pobřeží Irska. Byla prázdná.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská je na cestě do polského azylu, nastoupila na letadlo do Varšavy

Běloruská atletka Kryscina Cimanouská, která po konfliktu s vedením výpravy opustila olympijské hry v Tokiu, nastoupila ve Vídni do letadla polských aerolinií LOT mířícího do Varšavy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na očitého svědka. Atletka ve středu přicestovala do rakouské metropole z Tokia. Vracet do vlasti se nehodlá, v dějišti olympijských her požádala o polské humanitární vízum a je v péči polských diplomatů.

Podle serveru Flightradar24 odstartoval pravidelný let do Varšavy zhruba v 19:20, v polském hlavním městě by tak měl přistávat kolem 20:25.

Po odpoledním příletu do Vídně čekalo podle agentury AFP na Cimanouskou zvláštní vozidlo, které ji dopravilo mimo zraky čekajících novinářů. Na navazující let do polské metropole čekala ve zvláštním salónku pro VIP klientelu, uvedla agentura APA. Vyjádření médiím nedala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy