reklama
 
 

Titul Historické město získaly Slavonice. Perlu západomoravské renesance zdobí sgrafitové fasády

17. 4. 2018 15:42
Město jako odměnu dostává milion korun na další péči o památky, převzal ji starosta Slavonic Hynek Blažek.

Praha - Historickým městem roku 2017 jsou renesanční Slavonice, známé unikátně dochovaným historickým centrem s měšťanskými domy zdobenými sgrafitovými fasádami. Letošního držitele ceny za příkladnou péči o památky a užívání státní dotace na jejich opravu v úterý vyhlásili na Pražském hradě. Město jako odměnu dostává milion korun na další péči o památky, převzal ji starosta Slavonic Hynek Blažek.

"Ve Slavonicích, které reprezentují pohraniční město, kam jste se před ne tak dávnou historií těžko dostali, a spousta lidí nevěděla, že Slavonice existují, se snažíme systematicky pracovat na udržení skvostného historického jádra pro další generace," řekl Blažek. Právě to, že Slavonice byly v mnoha obdobích historie stranou zájmu, umožnilo dochovat cenné stavby s fasádami a unikátními sklípkovými klenbami bez přestaveb.

Do 24. ročníku soutěže se přihlásilo 33 měst. Slavonice, na jejichž území je 59 nemovitých kulturních památek, postoupily do dnešního finále jako vítěz v Jihočeském kraji. Díky zachovanému historickému jádru města se Slavonicím někdy přezdívá malá Telč nebo perla západomoravské renesance. Slavonice jsou nejzápadnějším městem na historickém území Moravy a spolu s nedalekými Dačicemi jedinými dvěma moravskými městy na území Jihočeského kraje.

"Nejbližší plány v oblasti památkové péče vycházejí z programu regenerace, který každoročně využíváme. Letos zahrnuje devět památek, soukromých i městských," řekl Blažek. Mezi letošními opravami je třeba pokračování rekonstrukce kostela Božího Těla s cenným krovem a zvonicí. "Věnujeme se souboru měšťanských domů, jimiž jsou Slavonice proslavené, a letos pokračujeme dvorními trakty, okny, dveřmi, nejde vždycky jen o sgrafita, ale je třeba udržovat ty domy jako celek," uvedl.

Slavonice také dlouhodobě usilují o zápis na seznam UNESCO. "Myslím, že cesta může vést spíše přes architekturu. Spolupracujeme s Rakouskem, kde jsme objevili přímého potomka stavitele Leopolda Österreichera, který se na podobě Slavonic významně podepsal, a přes teoretickou část slavonické architektury se snažíme do seznamu propracovat," doplnil.

Slavonice na rozdíl od mnoha jiných měst, která se soutěže účastní, nebyly ani jednou ve finále. Ze 14 krajských vítězů jako finalisty vyhlásili také Brtnici, Vysoké Mýto a městskou část Praha 1, jejich zástupci obdrželi odměnu 100 tisíc korun; ta připadá také všem krajským finalistům.

Loni bylo ve Slavonicích díky dotacím ministerstva kultury, která činila téměř 2,5 milionu korun, opraveno 11 památek. Město vlastníkům památek přispělo na opravy 143 tisíc korun. Podíl vlastníků, včetně případů, kdy majitelem památky je město, byl 830 tisíc korun. Největší příspěvek z programu, 64 tisíc korun, loni šel na restaurování freskové výzdoby evangelické modlitebny, 430 tisíc korun program přispěl na restaurování nedávno objevené sgrafitové fasády jednoho z domů.

V programu regenerace městských památkových rezervací a zón jsou Slavonice od roku 1993, kdy program vznikl. Město odhaduje, že do své památkové zóny bez příspěvků a podílů v programu od jeho vzniku vložilo přes 70 milionů korun.

Soutěž Historické město roku pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka.

Přehled měst oceněných titulem:

Za rok Vítěz Ostatní nominovaná města
1994 Svitavy nebyla
1995 Kadaň Třeboň
1996 Třeboň Jimramov, Klášterec nad Ohří, Štramberk
1997 Kroměříž Budyně nad Ohří, Kutná Hora
1998 Klášterec nad Ohří Jindřichův Hradec
1999 Kutná Hora Jindřichův Hradec, Litomyšl
2000 Litomyšl Česká Kamenice, Loket, Prachatice
2001 Nový Jičín Františkovy Lázně, Prachatice
2002 Prachatice Chrudim, Příbor
2003 Spálené Poříčí Karviná, Nové Hrady
2004 Františkovy Lázně Boskovice, Česká Kamenice
2005 Česká Kamenice Polná, Uherské Hradiště
2006 Polná Cheb, Šternberk
2007 Jindřichův Hradec Šternberk, Uherské Hradiště
2008 Šternberk Beroun, Jilemnice
2009 Beroun Jilemnice, Uherské Hradiště
2010 Znojmo Polička, Prachatice
2011 Uherské Hradiště Chrudim, Kutná Hora
2012 Jilemnice Cheb, Příbor
2013 Chrudim Praha 2, Kutná Hora, Kadaň, Bečov, Klatovy, Prachatice, Frýdlant, Hradec Králové, Příbor, Lipník nad Bečvou, Valašské Meziříčí, Třebíč, Boskovice
2014 Cheb Praha 1, Prachatice, Boskovice, Jičín, Lomnice nad Popelkou, Nový Jičín, Olomouc, Litomyšl, Klatovy, Kutná Hora, Kadaň, Polná, Holešov
2015 Příbor Brtnice, Boskovice, Frýdlant, Jičín, Kutná Hora, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Klatovy, Kutná Hora, Letohrad, Litoměřice, Luhačovice, Praha 1 a Šternberk
2016 Jičín Boskovice, Frýdlant, Holešov, Jablonné nad Orlicí, Karlovy Vary, Klatovy, Praha 1, Mšeno, Polná, Prachatice, Šternberk, Štramberk, Žatec
2017 Slavonice Boskovice, Brtnice, Holešov, Hradec Králové, Karlovy Vary, Klatovy, Kolín, Nový Bor, Praha 1, Šternberk, Štramberk, Vysoké Mýto, Žatec

autor: ČTK | 17. 4. 2018 15:42

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama