Mimořádná zpráva

Johnny Depp předal v Londýně cenu Sarumanovi

ČTK Kultura ČTK, Kultura
20. 10. 2013 13:13
Polský film Ida vyhrál hlavní cenu na londýnském festivalu
Christopher Lee
Christopher Lee | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Londýn - Na závěr filmového festivalu v Londýně dostal ocenění za celoživotní dílo britský herec Christopher Lee.

Nejslavnější filmový Drákula a v poslední době také čaroděj Saruman z Pána prstenů, má na kontě více než 250 filmových rolí. Jedenadevadesátiletý herec při sobotním ceremoniálu neskrýval dojetí, že mu cenu předává právě Johnny Depp, s nímž ho pojí i přátelské pouto.

Hlavní cenu v Londýně získal snímek polského režiséra Pawla Pawlikowského Ida. Pawlikowski normálně pracuje v Británii a černobílý film Ida je prvním snímkem, který natočil v rodném Polsku. Porota ocenila "odvážný film, který se citlivě a s porozuměním zaměřuje na bolestně kontroverzní situaci - německou okupaci a holokaust".

Festival v neděli večer uzavře projekce filmu Zachraňte pana Bankse s Tomem Hanksem v roli Walta Disneye a Emmou Thompson, která hraje P.L. Traversovou, autorku knihy Mary Poppins.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy