Dick i Schwarzenberg. David Černý je odlil z pryskyřice

ČTK Kultura ČTK, Kultura
24. 10. 2013 13:42
Sochař David Černý otevřel v Dvorak Sec Contemporary výstavu nových prací.
David Černý: Dick
David Černý: Dick | Foto: Dvorak Sec Contemporary

Praha - David Černý je známý uměleckými provokacemi ve veřejném prostoru. Před parlamentními volbami na sebe upozornil fialovým vztyčeným prostředníčkem mířícím k Hradu. Zároveň ale vystavuje své nejnovější práce v pražské galerii Dvorak Sec Contemporary. Kolekce s názvem Über ego je neméně kontroverzní.

Expozice zahrnuje dvacítku objektů, většina z nich vznikla originální technikou zalití drobných předmětů do pryskyřice. Tvoří je reliéfy i trojrozměrné objekty a kinetické instalace.

Devět reliéfních profilů představuje některé známé postavy z uměleckého světa, mezi nimiž jsou slavní režiséři Alfred Hitchcock, Pedro Almodóvar, Quentin Tarantino, Wim Wender nebo Jim Jarmusch, ovšem zpodobnění neunikl ani politik Karel Schwarzenberg. Tomu ostatně Černý pomáhal v letošní prezidentské kampani, angažuje se pro něj i v současné kampani před parlamentními volbami.

Černého stejně jako estetická stránka uměleckého díla láká už zmíněná sarkastická intervence do společenských vztahů a veřejných prostorů. Součástí výstavy je i proto venkovní šestimetrová skulptura In Utero, umístěná v blízkosti galerie. Do plastiky velké klečící ženské postavy mohou diváci zespodu vstoupit a ocitnou se v prostoru, který má evokovat ženské lůno.

Černý patří k nejznámějším českým umělcům, jméno absolventa designu a sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze znají i lidé, kteří se výtvarnému umění nevěnují. K posledním jeho obecně známým kusům patří loňský London Booster, typický londýnský patrový autobus, který sloužil jako poutač před Českým domem v místě olympijských her. Na současné výstavě je jeho zmenšený model. Loni v prosinci byla odhalena pamětní deska Václavu Havlovi na budově Divadla Na zábradlí, kterou Černý vytvořil.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy