Dick i Schwarzenberg. David Černý je odlil z pryskyřice

ČTK Kultura ČTK, Kultura
24. 10. 2013 13:42
Sochař David Černý otevřel v Dvorak Sec Contemporary výstavu nových prací.
David Černý: Dick
David Černý: Dick | Foto: Dvorak Sec Contemporary

Praha - David Černý je známý uměleckými provokacemi ve veřejném prostoru. Před parlamentními volbami na sebe upozornil fialovým vztyčeným prostředníčkem mířícím k Hradu. Zároveň ale vystavuje své nejnovější práce v pražské galerii Dvorak Sec Contemporary. Kolekce s názvem Über ego je neméně kontroverzní.

Expozice zahrnuje dvacítku objektů, většina z nich vznikla originální technikou zalití drobných předmětů do pryskyřice. Tvoří je reliéfy i trojrozměrné objekty a kinetické instalace.

Devět reliéfních profilů představuje některé známé postavy z uměleckého světa, mezi nimiž jsou slavní režiséři Alfred Hitchcock, Pedro Almodóvar, Quentin Tarantino, Wim Wender nebo Jim Jarmusch, ovšem zpodobnění neunikl ani politik Karel Schwarzenberg. Tomu ostatně Černý pomáhal v letošní prezidentské kampani, angažuje se pro něj i v současné kampani před parlamentními volbami.

Černého stejně jako estetická stránka uměleckého díla láká už zmíněná sarkastická intervence do společenských vztahů a veřejných prostorů. Součástí výstavy je i proto venkovní šestimetrová skulptura In Utero, umístěná v blízkosti galerie. Do plastiky velké klečící ženské postavy mohou diváci zespodu vstoupit a ocitnou se v prostoru, který má evokovat ženské lůno.

Černý patří k nejznámějším českým umělcům, jméno absolventa designu a sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze znají i lidé, kteří se výtvarnému umění nevěnují. K posledním jeho obecně známým kusům patří loňský London Booster, typický londýnský patrový autobus, který sloužil jako poutač před Českým domem v místě olympijských her. Na současné výstavě je jeho zmenšený model. Loni v prosinci byla odhalena pamětní deska Václavu Havlovi na budově Divadla Na zábradlí, kterou Černý vytvořil.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy