Cimrmanolog Miloň Čepelka hraje 40 let ženy. Na podpatky mám nadání, říká

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
8. 10. 2013 9:35
Miloň Čepelka patří k zakládajícím členům Divadla Járy Cimrmana, ve hrách českého génia vystupuje již od října 1967. I přes svůj pokročilý seniorský věk stále září například hned v historicky první hře Akt, na kterou se diváci opakovaně vrací i kvůli jeho jedinečným tanečním kreacím v roli matky Žílové. "Nic moc jsem nemusel cvičit. Mám asi k chůzi na vyšších podpatcích nadání," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Miloň Čepelka.
Žílová (Miloň Čepelka) tančí tanec plný lásky a vášně s Žílou (Jaroslav Weigel).
Žílová (Miloň Čepelka) tančí tanec plný lásky a vášně s Žílou (Jaroslav Weigel). | Foto: Divadlo Járy Cimrmana

Praha - Miloň Čepelka patří k zakládajícím členům Divadla Járy Cimrmana. Vystupuje v něm již od prvního veřejného představení, tedy od 4. října 1967. Tehdy se v Malostranské besedě konala premiéra hry Akt.

V ní dodnes září v roli matky Žílové. Tak jako se chodí "k Cimrmanům" opakovaně třeba na Záskok kvůli Prácheňskému v podání Zdeňka Svěráka, chodí se několikrát i na Akt kvůli jedinečným kreacím Miloně Čepelky v roli matky Žílové.

I přesto, že koncem září 2013 oslavil úctyhodné 77. narozeniny, stále dokáže jedinečně ztvárnit mámu od pěti dětí, bývalou modelku, a to včetně několika fyzicky velmi náročných vášnivých tanců na podpatcích.

Těžko byste v Česku našli jiné herce, kteří 46 let účinkují v jedné hře. Kromě Miloně Čepelky se to ještě dá říct jen o jeho kolegovi spoluzakladateli, Zdeňku Svěrákovi.

Aktuálně.cz: S Cimrmany jste zažil i historicky první premiéru, od níž teď v říjnu uplynulo 46 let. Tenkrát hrál ale ještě matku Žílovou Karel Velebný…

 Byl jsem na jevišti, ale jen v úvodním semináři jako tajemník Společnosti pro rehabilitaci osobnosti a díla Járy Cimrmana.

A.cz: Alternoval jste v Aktu matku Žílovou s Karlem Velebným, nebo ji hrál sám a vy jste ji pak převzal?

Hrál ji Karel, převzal jsem ji až po jeho úrazu při autohavárii po necelých dvou letech.

A.cz: Netušíte alespoň přibližně, kolikátou reprízu Aktu jste odehráli? Stačí klidně jen odhad ve stovkách. Vím, že Vyšetřování ztráty třídní knihy či Hospoda na mýtince již oslavily 1000. reprízu.

Tuším. Ale tušení je nepřesné: myslím, že je to okolo osmi stovek.

A.cz: Matka Žílová patří k postavám, kvůli kterým se na Cimrmany chodí i několikrát na jednu hru. Jaký máte vztah k této roli?

Taky patří k mým nejmilejším.

A.cz: Aniž bych se nějak chtěla dotknout vašich kolegů, přijde mi, že máte nejlepší fyzičku, což prokazujete mimo jiné právě ve vášnivých tancích matky Žílové. Jak to děláte v takovém věku?

Nepřeceňujte mě. Jeviště je zkrátka magický prostor, tam se dějí věci jinde jen těžko možné.

A.cz: Jak jste nacvičil takový rychlý pohyb v lodičkách s podpatkem?  Na tak vysokých bych se bála rychleji pohybovat i já jako žena…

To nebylo třeba cvičit. Mám asi k chůzi na vyšších podpatcích nadání. Ostatně nejsou to lodičky a výška kramflíčků je jen střední.

A.cz: Váš kolega a ve hrách Akt a Posel světla i váš manžel, Jaroslav Weigel, říkal, že to jsou boty jeho skutečné manželky.

Ano, opravdu jsou to botky patřící původně paní Janě Weigelové.

A.cz: Po vašich výstupech s manželem Žílou následují bouřlivé aplausy. Ostatně podobně je tomu ve všech dalších cimrmanovských hrách. Těch potlesků na otevřené scéně bývá opravdu hodně. Nabíjí vás to energií? Jak se cítíte?

To víte, že nabíjí. Díky divákům se cítíme mladší.

A.cz: Proč s vámi tuto roli nikdo nealternuje?

Na alternace v Aktu nedošlo. Ani ostatní role v Aktu nejsou alternovány, interpreti v dalších úlohách se jen různě vystřídali.

A.cz: Přisoudil vám úspěch matky Žílové hraní ženských postav?

Na to by měl odpovědět náš režisér Láďa Smoljak, ale protože už nemůže, soudím, že ano. A trochu se patrně jako důvod přidala i má tělesná - řekněme drobnost.

A.cz: Jednou z výjimek je mimo jiné Záskok, kde nehrajete Vlastu, nýbrž šikovatele Vogeltanze. Neuvažovalo se ani na chvíli, že by ženská role byla opět vaše? Nebo jste měl spíše navázat na poručíka Pihrta z Lijavce?

Nevím, jaké byly úvahy autorů před obsazením rolí. Třeba si řekli, že bych upadl do stereotypu, a chtěli mě toho uchránit. Ale já se i v uniformách, tedy myšleno na jevišti, cítím dobře.

A.cz: Jak se vám hraje ve Vraždě v salonním kupé s vaším synem? Posunulo to ty role někam trochu jinam?

Po počáteční nejistotě s tím nemám problém. Spíš potěšení. Na druhou část otázky si netroufnu odpovědět, to ať posoudí jiní.

A.cz Na pomezí vesniček Pohoří, odkud pocházíte, a Bohuslavice, stojí domek, na němž jsou nakreslené nůžky a starým písmem napsáno "Čepelkovo krejčovství". Pocházíte z krejčovské rodiny jako Jára Cimrman?

Narodil jsem se v Pohoří, odkud byla maminka, v Bohuslavicích jsem měl prarodiče z otcovy strany. Rodinu Čepelkových z domečku s krejčovskými nůžkami sice neznám, ale jakási vzdálená přízeň prý mezi námi je. Ale v mé rodině krejčí nebyli. Leda bratr pohořského dědečka. Já měl odjakživa potíže už jen s navlékáním nitě do jehly.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy