reklama
 
 

Česká filharmonie dokončuje dvořákovský komplet

24. 11. 2013 12:56
Komplet se začne prodávat na podzim 2014

Praha - Česká filharmonie dokončí začátkem prosince nahrávání dvořákovského kompletu, na němž pracuje pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka.

"Do prodeje půjde na podzim příštího roku, a to jak do kamenných obchodů, tak na internet. Desky se budou prodávat pouze jako kompletní box," řekl generální ředitel České filharmonice David Mareček.

Nahrávku kompletu devíti symfonií Antonína Dvořáka bude mít filharmonie zhruba po 25 letech. Na jaře 2014 se také rozhodne, zda budou čeští filharmonici natáčet i v rámci vlastního labelu.

Živé nahrávání ambiciózního projektu vyvrcholí 4. až 6. prosince v Rudolfinu Dvořákovou Symfonií č. 4 a Houslovým koncertem a moll. Jeho sólistou bude světoznámý německý houslista Frank Peter Zimmermann.

Komplet vzniká pro nadnárodní vydavatelskou společností Decca Classics. Původně britská firma patří mezi nejvýznamnější vydavatelství na světě, nyní je součástí společnosti Universal Music Group. "O dalších projektech s Deccou se rozhodne v příštích měsících," uvedl Mareček.

V minulosti Česká filharmonie nahrávala u tuzemské společnosti Supraphon a u méně známé japonské firmy Octavia Records. Octavia však nahrávky nedistribuovala na evropský trh, proto nebyly v Česku dostupné.

"Naším momentálním cílem je zachytit co nejvíce výkonu z běžné sezony a vyrábíme nahrávky do šuplíku. Budeme je postupně uvádět na trh až se vyjasní otázka, zda budeme mít vlastní label, nebo jestli budeme výlučně spolupracovat s Deccou, nebo zda do toho zapojíme také Supraphon, který projevil zájem," řekl Bělohlávek.

Pokud by Česká filharmonie měla vlastní label, mohla by desky distribuovat sama prostřednictvím některé z velkých mezinárodních firem. Distribuce by v tomto případě nebyla spojená se značkou firmy. Nebo by se mohla svěřit pod křídla některého z vydavatelství, které má svůj katalog a poskytne deskám produkci a servis. To by už ovšem na nahrávkách figurovalo i logo firmy.

Ještě do konce roku nastudují filharmonici s japonským dirigentem Kentem Naganem pro festival Dny Bohuslava Martinů Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány. Koncerty vyvrcholí Brucknerovou Symfonií č. 9.

Poslední letošní abonentní večery se ponesou ve stylu concerta grossa. V Beethovenově Trojkoncertu C dur pro housle, violoncello, klavír a orchestr se představí vítězové prestižních světových soutěží.

autoři: ČTK, Kultura | 24. 11. 2013 12:56

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama