Brad Mehldau a Gregory Porter míří do Brna na Jazzfest

Jazzfest se odehraje na jaře jako jednotlivé koncerty.
Video:

Brno - Brad Mehldau, jeden z nejvlivnějších jazzových pianistů střední generace či žádaný vokalista Gregoryho Portera budou hvězdami třináctého ročníku mezinárodního festivalu Jazzfest přivede příští rok v Brně.

Pořadatelé také plánují část akcí přesunout do nově budovaného klubu Sonocentrum v ulici Veveří. "Jazzfest se koná na jaře, časově je letos rozvolněný. Umožňuje tak vystoupení více světových špiček," řekl umělecký ředitel akce Vilém Spilka.

"Jak Porter, tak Mehldau jdou umělci, které máme dlouhodobě v hledáčku a pouze jsme čekali na programovou shodu. Hvězdy z USA jsou opět pilířem našeho programu, ale nezapomeneme ani na domácí špičky a nejlepší jazzmany ze zbytku světa," uvedl Spilka.

Mehldau vystoupí společně se svým triem 6. března v Janáčkově divadle, Porter 25. května v Sonocentru. Porter začal s jazzem podle Spilky až ve svých 40 letech a patří k nejlepším současným hudebníkům tohoto žánru.

V Brně se nyní buduje klub Sonocentrum, který bude podle Spilky pro jazzové akce velmi vhodný. Vzniká v ulici Veveří, má tvar vejce a je architektonicky zajímavý. Uvnitř bude místo pro více než 2200 lidí či lávka na pozorování vystoupení seshora.

"Je to hodně luxusní klub, unikátní prostor, co se týče architektury i provozovatele. Zároveň je to otevřený prostor, který není svázaný například jako divadlo," uvedl Spilka. Klub by měl být hotový v březnu. Jazzfest se každý rok koná také v divadlech, klubech či například v hale Vodova.

Vstupenky na jednotlivá vystoupení Jazzfestu jdou do prodeje od pátku 8. listopadu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy