Bob Dylan dostal Čestnou legii, i když kdysi bral drogy

ČTK Kultura ČTK, Kultura
13. 11. 2013 18:59
Francie diskutovala o udělení Řádu čestné legie.
Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Bob Dylan ve středu v Paříži obdržel Řád čestné legie. Podle francouzských médií tomu předcházela polemika ve vládních kruzích ohledně toho, zda si nyní 72letý zpěvák a skladatel toto vysoké státní ocenění zaslouží.

Udělení řádu Dylanovi, kterého americký prezident Barack Obama označil za největšího hudebníka americké historie, navrhla v květnu ministryně kultury Aurélie Filippettiová.

Proti se ale podle týdeníku Le Canard enchaîné postavili někteří vysocí úředníci, podle nichž Dylan není hoden podobného vyznamenání. A to prý vzhledem ke svým pacifistickým a protivládním postojům za války ve Vietnamu a vzhledem ke svému přiznání, že konzumoval heroin a marihuanu.

Několikatýdenní polemika skončila ve prospěch návrhu ministryně. Ta již loni prosadila udělení Řádu čestné legie i britskému rockerovi Paulu McCartneymu, kterému ocenění dokonce předal osobně prezident François Hollande. Není přitom podle agentury AFP moc běžné, aby francouzský řád dostal nějaký zahraniční umělec.

Dylan, který v těchto dnech vystoupí několikrát v Paříži, převzal vyznamenání za svůj přínos pro světovou hudbu z rukou Filippettiové. "Jsem vděčný a hrdý. To je vše," byla podle Le Figaro jediná slova, která Dylan při slavnostním obřadu pronesl.

 

Právě se děje

Další zprávy