Kulový blesk: Filharmonický sbor se nastěhuje k Úřadu vlády

Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková, Mikuláš Klang
2. 5. 2015 16:52
Stát má plán, co s chátrající budovou bývalého Klárova ústavu. Za peníze ministerstva kultury ji opraví a dá k dispozici Pražskému filharmonickému sboru.
Klárův ústav II
Klárův ústav II | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Chátrající secesní budova bývalého Klárova ústavu naproti Úřadu vlády by se mohla dočkat opravy a nových nájemníků.

Pokud vyjde plán Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na takzvaný kulový blesk, zpola nevyužívaný dům z konce 19. století opustí státní zastupitelství a místo něj se po opravách nastěhuje Pražský filharmonický sbor a část Národního památkového ústavu.

"Je snaha provést to co nejrychleji, protože budova je ve velmi špatném stavu,“ uvedla ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. Prodat adresu naproti Úřadu vlády nepřichází z bezpečnostních důvodů v úvahu.

Hromadné stěhování by státu pomohlo vyřešit hned několik problémů najednou. Za prvé je nutné budovu zhruba za 150 milionů korun rekonstruovat. Pokud by se převedla z ministerstva spravedlnosti na ministerstvo kultury, bylo by možné peníze vzít z jeho rozpočtu na opravu kulturních památek.

"Je to budova, která je ozdobou Prahy. Uvažovali jsme o tom, že bychom to zaplatili v rámci památkových aktivit, kde nám došlo k určitému navýšení rozpočtu. Není to teda v nereálných možnostech,“ uvedl ministr kultury Daniel Herman, který už se byl na budovu podívat.

Za druhé se po letech vyřeší špatná situace Pražského filharmonického sboru, který si musí zkušebny pronajímat od soukromníka. Za nájem a provoz budovy na Senovážném náměstí přitom platí přes milion korun ročně.

"Kromě toho, že musíme platit nájem mimo resort, jsou tam navíc nevyhovující prostory. Jiné místo hledáme už čtyři roky, ale marně,“ popsala ředitelka sboru Eva Sedláková. Budova na Klárově naopak disponuje velkým divadelním sálem a tělocvičnami, které by se daly používat jako zkušebny.

Badatelny památkářů

"Je tam zajímavá novodobá přístavba bazénu, který byl poničen při povodních v roce 2002. A já vím například z Německa, že některá tělesa z důvodů zvláštní akustiky ve vypuštěných bazénech zkouší,“ dodal Herman.

Podle plánu by se do budovy společně se sborem mohla nastěhovat i čtyřicítka lidí z Národního památkového ústavu. "Ve svých současných prostorách nemají místo na přednášky ani badatelny pro veřejnost,“ uvedl Stanislav Běhal, který má v ÚZSVM na starosti analýzy využití budov.

Úřady se teď snaží co nejrychleji převést budovu pod Hermanovo ministerstvo. Státní zastupitelství se pravděpodobně bude stěhovat až v průběhu příštího roku, v mezičase by ale ministerstvo kultury mohlo nechat zpracovat projekt na rekonstrukci a stihnout soutěž na dodavatele.

 

Právě se děje

Další zprávy