Zeman jmenuje Kulhánka ministrem zahraničí. Babiš mu řekl, aby neřešil vakcíny

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 15. 4. 2021 15:33
Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Jakuba Kulhánka (ČSSD) ministrem zahraničních věcí. Po jejich schůzce to oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Kulhánkovi ve čtvrtek ráno na schůzce premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, aby vůbec neřešil vakcíny proti covidu-19. Po pondělním odvolání Tomáše Petříčka vede diplomacii dočasně předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.
Kandidát na ministra zahraničí Jakub Kulhánek a prezident Miloš Zeman v Lánech.
Kandidát na ministra zahraničí Jakub Kulhánek a prezident Miloš Zeman v Lánech. | Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

"Prezident republiky Miloš Zeman ve středu dne 21. dubna ve 14:00 hodin na Pražském hradě jmenuje Jakuba Kulhánka ministrem zahraničních věcí," uvedl Ovčáček. Nynější náměstek ministra vnitra Kulhánek ve čtvrtek absolvoval schůzku se Zemanem i premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Kulhánek uvedl, že se Zemanem probíral zahraniční politiku. "Řekl jsem panu prezidentovi, že nehodlám měnit nic na jejím dlouhodobém směřování a budu prosazovat české národní zájmy," uvedl. Zdůraznil rovněž, že se bude snažit, aby zahraniční politika mluvila jedním hlasem a udržela se i nadále její hodnotová orientace.

Zemana seznámil také se svými prioritami. "Na prvním místě je agenda související s covidem, především pravidla pro cestování českých občanů a podpora vlády ve vakcinační diplomacii. Nebo podpora českého exportu, která bude pro zotavení české ekonomiky velmi důležitá," uvedl s tím, že do jmenování nebude poskytovat vyjádření médiím.

Babiš ve čtvrtek zopakoval, že Kulhánek je pro něj dobrý kandidát. "Máme historicky dobrou spolupráci," uvedl.

Ve funkci ministra má Kulhánek nahradit Tomáše Petříčka (ČSSD), kterého se Hamáček rozhodl odvolat poté, co nad ním minulý týden zvítězil ve volbě stranického předsedy. Prezident Zeman odvolal Petříčka v pondělí, od té doby vede ministerstvo dočasně Hamáček.

Spolupráce s Petříčkem podle Babiše nedrhla. Tím, že kandidoval na předsedu ČSSD, ale dělal logicky různá prohlášení. "Montoval se do vakcín, to vůbec nebyl jeho byznys," uvedl Babiš. Kulhánkovi ve čtvrtek říkal, aby vakcíny vůbec neřešil, protože ty jsou v kompetenci ministerstva zdravotnictví.

Spor o Sputnik

Petříček odmítal očkování necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami. Hamáček ve středu oznámil, že v pondělí poletí do Moskvy. Cestu už dříve avizoval v souvislosti s diskusí o pořízení vakcíny Sputnik V. Chce, aby země byla připravena rychle reagovat po jejím schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Kulhánek patří k dlouholetým spolupracovníkům špiček sociální demokracie, radil bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a nyní patří k nejbližším Hamáčkovým spolupracovníkům. Od poloviny července 2018 pracuje jako Hamáčkův náměstek na ministerstvu vnitra, dříve byl jeho parlamentním poradcem, když Hamáček předsedal sněmovně. Jako náměstek pracoval také na ministerstvech obrany a zahraničí.

Působil i v čínské společnosti CEFC Europe. Kvůli tomu a kvůli nezkušenosti jeho nominaci kritizuje opozice. Podle Babiše to ale není problém.

Video: Pro Sputnik bych do Moskvy nejel, nepředávám vykuchané ministerstvo, říká Petříček

Vykuchané ministerstvo nepředávám, před čtyřmi lety byla situace jiná, říká odvolaný ministr zahraničí Tomáš Petříček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy