Kulháme za Husákovou vizí. Chybí dvě jaderné elektrárny

Pavel Baroch
6. 3. 2010 11:50
Stát oprašuje předlistopadové plány rozvoje jaderné energetiky
ZÓNA 2008 se netýká pouze jaderné elektrárny Dukovany. Do cvičení se zapojí také čtyři obce v takzvané zóně havarijího plánování: Vémyslice, Kubšice, Mohelno, Kožichovice.
ZÓNA 2008 se netýká pouze jaderné elektrárny Dukovany. Do cvičení se zapojí také čtyři obce v takzvané zóně havarijího plánování: Vémyslice, Kubšice, Mohelno, Kožichovice. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Generální tajemník ÚV KSČ Miroslav Štěpán v den 62. výročí vítězství pracujícího lidu - 25. února 2010 - ve slavnostně vyzdobeném velíně symbolicky otočí páčkou a druhý blok jaderné elektrárny Tetov na Pardubicku začne vyrábět elektřinu.

V úvodníku Rudého práva se hned druhý den po spuštění nové jaderné elektrárny píše o "dalším úspěchu při budování rozvinuté socialistické společnosti".

Že je to nesmysl? Ne tak docela. Ještě v roce 1989, krátce před pádem komunistického režimu, existovaly plány na rozvoj jaderné energetiky, které s Tetovem počítaly.

Tetov se měl stát poslední, čtvrtou českou jadernou elektrárnou. První reaktor měl být spuštěn loni, druhý právě letos. Dokládá to kniha dlouholetého ředitele Českých energetických závodů Miroslava Kubína "Rozvoj energetiky v Československu" z roku 1989.

Plány předpokládaly i to, že v roce 2010 už budou dvanáct let v provozu čtyři reaktory v Temelíně (nyní má dva). A v roce 2003 měla být dokončena jaderná elektrárna Blahutovice na Ostravsku.

Foto: Rozvoj energetiky v Československu, 1989

Jako čtvrtá česká jaderná elektrárna jsou na staré mapě ještě zakresleny Dukovany, které byly v polovině 80. let dokončeny jako jediné podle původních plánů.

Předlistopadové plány se vracejí

Že tyto plány nebyly zcela nesmyslné, dokládají i současné aktivity ministerstva průmyslu a obchodu a společnosti ČEZ. V plném proudu je především příprava na dostavbu Temelína v jižních Čechách.

Ani ostatní dvě místa - Blahutovice a Tetov - zcela nezmizela v propadlišti dějin. Naopak. Ministerstvo průmyslu s nimi do budoucna počítá. Pozemky v Blahutovicích se už dokonce dostaly do celorepublikového územního plánu, který odsouhlasila vláda Jana Fischera.

A ministerstvo si myslí i na Tetov, i když toto území se ve strategickém dokumentu zatím neobjevilo.

Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: ČEZ

"Ano, ministerstvo průmyslu požadovalo nový zdroj Tetov," potvrdil už před časem Aktuálně.cz Jan Štoll z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj, které Politiku územního rozvoje připravilo.

Jádro pro další generace

Společnost ČEZ kromě dokončení Temelína počítá i s dalšími reaktory v Dukovanech, které by mohly nahradit dosluhující bloky. Nikde jinde prý stavět nechce.

"Kromě Temelína a Dukovan s žádnými dalšími lokalitami nepočítáme, neplánujeme a nepřipravujeme," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Firma ovšem souhlasí tím, aby se Blahutovice a Tetov nechaly v záloze.

"Je to případně pro další generace. Pokud můžeme, měli bychom je pro další generace uchovat," dodal Kříž.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy