Kuciakova vražda v nás něco zlomila, lidé už nevěří justici a vládě, říkají slavní Slováci v Česku

Veronika Lehovcová Suchá Markéta Fryčková, Veronika Lehovcová Suchá
16. 3. 2018 18:03
Vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové otřásla sousedním Slovenskem. Situaci sledují i slovenské osobnosti, které dlouhodobě žijí v České republice. V anketě Aktuálně.cz odpovídaly na to, co si o dění na Slovensku myslí a jaká by podle nich politická a společenská krize v jejich původní vlasti mohla mít řešení.
Martin Hollý
Martin Hollý | Foto: DVTV

Martin Hollý

Martin Hollý je psychiatr a sexuolog, který od roku 2008 vede psychiatrickou léčebnu Bohnice.

Sledujete aktuální politickou situaci na Slovensku? Jak ji hodnotíte?

Ano sleduji, mnohem víc než obvykle, vlastně to nejde nesledovat. Dlouhodobě však obtížně stíhám sledovat dění v Česku. Proto si netroufám to, co se děje na Slovensku, hodnotit. Dovolím si mít k tomu mít nějaké nápady či dojmy. Myslím, že se postupně rozmlžila hranice práva, která odděluje svět slušných od světa podsvětí. Ne že by to někde na světě bylo krystalicky čisté. A také si nemyslím, že je to otázka posledního roku či dvou. Byl to jeden z důvodů, proč jsem před více než 20 lety ze Slovenska odjížděl. Nepochybně se sešlo několik událostí, které strhly oponu, za kterou se hraje divadlo, které je jenom pro vyvolené. Bohužel nevíme, kolik opon nás ještě čeká. Jedním z důvodů je jistě dlouhodobé vládnutí jedné skupiny politiků. To ten proces divadla za oponou pro vyvolené jistě usnadňuje.

Jaké by podle vás bylo ideální řešení?

Standardním řešením jsou volby. V tomto případě bych se klonil k těm předčasným. I když je jejich výsledek nejasný. Ale to je základní princip svobodných voleb. Úřednická vláda by měla být jenom dočasná varianta a nejsem si (po zkušenostech z Česka) jistý tím, že skutečně přivede do křesel nezávislé odborníky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy