Kuciakova vražda v nás něco zlomila, lidé už nevěří justici a vládě, říkají slavní Slováci v Česku

Veronika Lehovcová Suchá Markéta Fryčková, Veronika Lehovcová Suchá
16. 3. 2018 18:03
Vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové otřásla sousedním Slovenskem. Situaci sledují i slovenské osobnosti, které dlouhodobě žijí v České republice. V anketě Aktuálně.cz odpovídaly na to, co si o dění na Slovensku myslí a jaká by podle nich politická a společenská krize v jejich původní vlasti mohla mít řešení.
Vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky na Slovensku vyvolala masové demonstrace.
Vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky na Slovensku vyvolala masové demonstrace. | Foto: Jakub Plíhal
Martin Hollý
Martin Hollý | Foto: DVTV

Martin Hollý

Martin Hollý je psychiatr a sexuolog, který od roku 2008 vede psychiatrickou léčebnu Bohnice.

Sledujete aktuální politickou situaci na Slovensku? Jak ji hodnotíte?

Ano sleduji, mnohem víc než obvykle, vlastně to nejde nesledovat. Dlouhodobě však obtížně stíhám sledovat dění v Česku. Proto si netroufám to, co se děje na Slovensku, hodnotit. Dovolím si mít k tomu mít nějaké nápady či dojmy. Myslím, že se postupně rozmlžila hranice práva, která odděluje svět slušných od světa podsvětí. Ne že by to někde na světě bylo krystalicky čisté. A také si nemyslím, že je to otázka posledního roku či dvou. Byl to jeden z důvodů, proč jsem před více než 20 lety ze Slovenska odjížděl. Nepochybně se sešlo několik událostí, které strhly oponu, za kterou se hraje divadlo, které je jenom pro vyvolené. Bohužel nevíme, kolik opon nás ještě čeká. Jedním z důvodů je jistě dlouhodobé vládnutí jedné skupiny politiků. To ten proces divadla za oponou pro vyvolené jistě usnadňuje.

Jaké by podle vás bylo ideální řešení?

Standardním řešením jsou volby. V tomto případě bych se klonil k těm předčasným. I když je jejich výsledek nejasný. Ale to je základní princip svobodných voleb. Úřednická vláda by měla být jenom dočasná varianta a nejsem si (po zkušenostech z Česka) jistý tím, že skutečně přivede do křesel nezávislé odborníky.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy