Kubice: U zásahu jsem nebyl, o akci mi řekl šéf policie

Jan Němec Radek Nohl Jan Němec, Radek Nohl
13. 6. 2013 12:00
Ministr vnitra komentuje první informace o velké policejní razii
Jan Kubice.
Jan Kubice. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Teprve až po jednání vlády se ministr vnitra Jan Kubice podle svých slov dozvěděl o rozsáhlé akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Zprávu o policejním zásahu mu sdělil policejní prezident Martin Červíček.

"Oznámil, že běží některé úkony," řekl ve sněmovně Kubice při rozhovoru s novináři. "Celou věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a vyhradilo si veškerá práva na informace," dodal Kubice bez dalších podrobností.

Byl jste, nebo jste nebyl u zásahu?

To nebyl žádný zásah, já jsem byl na vládě a po skončení vlády mně policejní prezident plukovník Červíček oznámil, že běží některé úkony, a vím o tom, že celou věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a vyhradilo si veškerá práva na informace.

Když jste byl na vládě, tak nic nenasvědčovalo tomu, že tam hampne policie?

Tam nikdo nehampnul, tam byli civilizovaní lidé. To skutečně ne.

Můžete potvrdit zadržení vrchní ředitelky kabinetu premiéra Petra Nečase?

V žádném případě.

Pokud toto vše je pravda, není to na demisi vlády? ÚOOZ říká, že to je největší akce v jeho historii.

Když to říká pan ředitel Šlachta...

A váš názor jako ministra vlády?

Já o rozsahu akce nic nevím. Postupně se jej dozvídám z internetu.

Nebudete se o to zajímat?

Víte, ministr vnitra není účastníkem trestního řízení.

Pokud se vše prokáže, měla by vláda podat demisi?

Já v tento okamžik nevím, co se stalo. Vím to, co je v médiích, podle mého názoru poměrně rychle, ale asi máme šikovné investigativní novináře. Ale dokud nevíme, co se stalo, těžko se k tomu vyjadřovat.

Údajně má zásah probíhat i v Poslanecké sněmovně.

O tom skutečně nevím. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 24 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 50 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy