Kubice: Drogy v severozápadním pohraničí jsou problém

ČTK ČTK
15. 4. 2013 14:17
Od poloviny února policie sice zvýšila počet kontrol, podle ministra to ale nestačí
Český pervitin zabavený v Německu.
Český pervitin zabavený v Německu. | Foto: Bundeszollverwaltung

Hora Svatého Šebestiána - Drogy jsou podle ministra vnitra Jana Kubiceho největším problémem severozápadního pohraničí.

Od poloviny února policie sice zvýšila počet kontrol v Plzeňském, Karlovarském i Ústeckém kraji, podle ministra to ale nestačí.

Je třeba pracovat i na legislativě a jednat s Polskem o omezení prodeje chemikálií k výrobě drog, řekl ministr Kubice při své návštěvě pohraničí.

"V květnu se sejdu se spolkovým ministrem vnitra a s polským ministrem vnitra, protože problém drog je potřeba řešit napříč státy," řekl Kubice.

S Polskem chce vyjednat omezení prodeje chemikálií potřebných k výrobě pervitinu. Také uvedl, že předchozí polský ministr vnitra měl na takových jednáních zájem.

"Budeme se snažit, aby došlo ke sjednocení legislativy. Aby nebylo možné si v Polsku koupit látku, kterou si v Čechách či v Německu nekoupíte," doplnil ministrův náměstek Jaroslav Hruška.

Na zvýšenou drogovou kriminalitu v pohraničí upozornili Němci. "Nemyslím si, že je to hysterie, do Německa ty drogy skutečně jdou," řekl novinářům na jednom z hlavních tahů do Německa blízko hranic Kubice.

Problém podle něj ale není v Ústeckém kraji tak zásadní jako na Karlovarsku či Plzeňsku.

Policie se při kontrolách soustředí mimo jiné na hlavní přeshraniční tahy a na tržnice u hranic nebo projíždějící vlaky. Samotné častější kontroly aut přejíždějících česko-německou hranici podle Kubiceho nejsou omezením schengenského prostoru.

Podle ředitele policie v Ústeckém kraji Tomáše Landsfelda se už od poloviny února podařilo zachytit drogy, podezřelé osoby i kradená auta.

"Hned na začátku se nám podařil takový husarský kousek. Zadrželi jsme vozidlo, které bylo odcizené v Německu a Němci o tom v podstatě ještě nevěděli," řekl novinářům.

 

Právě se děje

Další zprávy