Soud: Doplňovací volby po Kuberově skonu zrušila vláda nelegálně, obešla parlament

Jan Horák Jan Horák
1. 4. 2020 15:45
Málokdo by čekal, že se náhlé úmrtí šéfa Senátu Jaroslava Kubery (ODS) v důsledku promítne do politického života mediálního magnáta Jaromíra Soukupa. Jenže právě kvůli doplňovacím volbám po Kuberově skonu soud zatím nepozastavil činnost hnutí List Jaromíra Soukupa. Z rozhodnutí soudu však plyne ještě závažnější skutečnost: vláda zrušila volby kvůli pandemii nezákonně.
Ze života Jaroslava Kubery, který náhle zemřel 20. 1. 2020 ve věku 72 let.
Ze života Jaroslava Kubery, který náhle zemřel 20. 1. 2020 ve věku 72 let. | Foto: ČTK

Doplňovací volby v Teplicích, které jsou mateřským obvodem zesnulého předsedy Senátu, měly proběhnout o víkendu 27. a 28. března. V předvolební době i deset dní po hlasování chrání všechny strany a hnutí před zásahem justice zákon, Nejvyšší správní soud proto nemohl pozastavit činnost hnutí List Jaromíra Soukupa. I když volby vláda kvůli koronavirové epidemii zrušila, předvolební čas stále trvá.

Jenže Nejvyšší správní soud při vypořádávání se s podnětem vlády na dočasnou stopku pro Soukupovo hnutí hodnotil i to, za jakých okolností vláda doplňovací senátní volby zrušila. Zarazila je usnesením z 15. března s odvoláním na omezení pohybu, o kterém rozhodla v rámci nouzového stavu. Podle závěru soudu byl však postup kabinetu Andreje Babiše nelegální.

Ústavní zákon o bezpečnosti na posunutí voleb kvůli nouzovému stavu pamatuje, lze je odložit až o půl roku. Takový krok však musí mít právní základ. "Pro přijetí takového opatření předepisuje (zákon o bezpečnosti, pozn. aut.) formu zákona (tzv. výhrada zákona), jeho přijetí je v kompetenci moci zákonodárné (…), je tedy třeba, aby takový zákon byl schválen Poslaneckou sněmovnou a Senátem," píše soud v rozhodnutí, které Aktuálně.cz prostudovalo.

Měl rozhodnout parlament

Vláda přitom sněmovnu ani Senát ke slovu nepustila, na druhou stranu se žádná z komor v souvislosti se zrušením voleb neozvala. Nejvyšší správní soud je přesvědčený, že zmíněná interpretace dopadá i na doplňovací volby po Kuberově skonu, byť jde o hlasování v jediném volebním obvodu, jež navíc není součástí šestiletého volebního cyklu.

"Stejně tak nutno odmítnout výklad, že ústavní zákon reguluje pouze vyhlášení, resp. termínování voleb, nikoli však hlasování v již vyhlášených volbách - důsledek je totiž tentýž, znemožnění konání voleb v zákonem stanoveném termínu," zní argumentace soudu. Podle něj nehraje roli ani to, že jde o jediné křeslo. "Na počtu nezáleží, hlasovací poměry v Senátu mohou být závislé i na jednom jediném hlasu," stojí v rozhodnutí senátu soudce Tomáše Langáška.

Nejvyšší správní soud má jasno v tom, že kabinet nemůže odložit volby kvůli omezení svobody pohybu. Soud odkazuje na zákon o krizovém řízení, jenž upravuje náležitosti nouzového stavu. "Pasivní a aktivní volební právo omezit podle zákona z těchto důvodů nelze, a nelze proto jejich omezení odvozovat od omezení jiných základních práv (v tomto případě omezení svobody pohybu, pozn. aut.)," píše soud.

Nelze rezignovat na základní pravidla

Zákon o krizovém řízení výslovně uvádí, která práva lze za nouzového stavu krátit. Volební právo v něm uvedeno není. Za dané situace ho přitom vláda omezila pouhým usnesením bez opory v zákoně, což podle soudu může vytvořit hrozbu do budoucna. "Ostatně pak by omezením svobody pohybu mohly být zmařeny jakékoliv volby, i bez výslovného opatření, stačilo by s poukazem na zákaz pohybu zabránit voličům dojít do volebních místností a odevzdat hlas," upozorňuje soud.

"Je tedy zjevné, že vláda přijetím usnesení o odložení hlasování v doplňovacích volbách do Senátu jednala mimo svou pravomoc i působnost, a že tento akt je nutno proto považovat za natolik vadný, až je nicotný," zní nejpřísnější pasáž výroku soudu. Pozastavuje se také nad tím, že vláda, ačkoliv jí to nepřísluší, ve svém usnesení o odložení voleb předjímala rozhodnutí prezidenta o stanovení jejich náhradního termínu.

Soud nepodezírá Babišovu vládu, že by jednala schválně a voliče k urnám nechtěla pustit. Chápe její motivy kvůli epidemii, vyčítá ji "jen" právní nečistotu jejího jednání. "Nelze - bez popření ústavnosti - rezignovat na základní pravidla, které ústavní zákon právě pro takové mimořádné krizové situace, jaké nyní čelíme, stanoví. Chránit je třeba nejen zdraví, životy a hospodářství, ale i demokratický ústavní a právní stát," uzavírá soud.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy