Právo na držení zbraně by mělo být v ústavě, žádá petice. Podepsal ji i Kubera

ČTK ČTK
12. 6. 2019 13:08
Senátní petiční výbor se bude zabývat peticí proti odzbrojení, která kritizuje evropskou směrnici omezující vlastnictví zbraní a požaduje zakotvení práva na držení zbraní v ústavě. Při předání více než 100 tisíc podpisů se k jejím signatářům připojili předseda Senátu Jaroslav Kubera a senátor Martin Červíček (oba ODS).
Jaroslav Kubera
Jaroslav Kubera | Foto: ČTK

"Svoboda má vyšší hodnotu než události, které se občas stanou," vysvětlil Kubera, proč se brání argumentaci upozorňující na teroristické útoky. Ty podle něj navíc nejsou páchány legálně drženými zbraněmi.

Evropský parlament schválil směrnici předloni na jaře. Jejím cílem je zabránit teroristům ve vyzbrojování. Podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní, trh s legálně drženými zbraněmi a zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu. Norma vyvolala v Česku nevoli.

Změny by se dotkly téměř všech asi 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci. Tehdejší vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) podala proti směrnici žalobu k Soudnímu dvoru EU.

Generální advokátka Soudního dvora Evropské unie v dubnu doporučila soudu, aby žalobu zamítl. Její názor sice není pro konečné rozhodnutí soudců závazný, soudní dvůr se jím však často řídí.

Petici sdružení Liga Libe, která bojuje proti odzbrojení, podpořili i prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš (ANO).

Signatáři petice žádají Parlament, vládu i prezidenta, aby "znovu projednali a podpořili a schválili novelu ústavního zákona o bezpečnosti ČR, zakotvující do ústavního pořádku právo na legální vlastnictví zbraní za účelem zajištění obrany a vnitřní i vnější bezpečnosti našeho státu". Doufají, že taková změna by byla ústavní zárukou zachování současných "zákonných rámců". Zároveň petice vyzývá zástupce ČR, aby směrnici odmítli.

 

Právě se děje

Další zprávy