Kubera odmítá kritiku čínského velvyslance, cestu na Tchaj-wan ale možná zruší

ČTK Domácí ČTK, Domácí
29. 10. 2019 15:15
Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) na schůzce s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem odmítl čínskou kritiku za svou účast na recepci tchajwanského zastoupení v Praze. Zdůraznil, že Peking musí respektovat, že je Česko suverénní země, a nemůže k němu přistupovat z pozice síly. V úterý však řekl Deníku N, že od cesty na Tchaj-wan možná upustí, aby neuškodil českým podnikatelům v Číně.
Jaroslav Kubera.
Jaroslav Kubera. | Foto: Jakub Plíhal

Zatímco v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz ještě Kubera tvrdil, že plánovanou cestu na Tchaj-wan určitě uskuteční, po schůzce s čínským velvyslancem Deníku N řekl, že uvažuje o jejím zrušení. 

"Zvažujeme to, protože nechceme uškodit českým podnikům, které tam podnikají. Jsou velmi významné, je to například Škodovka a dalších deset velkých podniků. Oni mají obavy z toho, že jim Číňani začnou dělat potíže, a pak by hrozily velké škody," řekl serveru.

"Ta cesta není ani připravená, je to záměr. Kromě toho na Tchaj-wanu budou volby. Pro Číňany to kolísá podle toho, jak dopadnou volby na Tchaj-wanu, a je to podobné jako v Hongkongu, jestli ti zvolení jsou víc k Číně vstřícní, nebo víc nepřátelští a podle toho na to reagují i Číňané," doplnil.

Ke schůzce přitom Kubera původně uvedl pouze, že si s Čangem vyměnili názory, žádný závěr z debaty ale prý nevyplynul. Čínský velvyslanec podle předsedy Senátu prezentoval pozici Pekingu k otázce celistvosti Číny. "Z čínské strany je potřeba větší velkorysosti. My chápeme jejich pozici, ale oni zase musí chápat naši," řekl Kubera. Peking podle něj nemůže vystupovat vůči Česku z pozice síly a hrozit mu.

Čang na schůzce zopakoval svou kritiku kvůli Kuberově účasti na tchajwanské recepci na počátku října, kde předseda Senátu vyzdvihl ekonomickou spolupráci a vyfotografoval se s představiteli Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Česku.

Kubera uvedl, že ví, že Peking nepovažuje Tchaj-wan za samostatnou zemi, zároveň to ale neznamená, že by jako šéf jedné z českých parlamentních komor neměl s tchajwanskými představiteli mluvit. Už na počátku října upozorňoval, že Tchaj-wan je pro Česko třetím největším asijským obchodním partnerem.

Kubera novinářům řekl, že čínská citlivost k otázce územní celistvosti je dána obavami z možného rozpadu země. "Ve skutečnosti nejde ani o Tibet, ani o Tchaj-wan, ale o celistvost Číny jako takové, myslím tím pevninské Číny. Čína se obrovsky bojí toho, aby nedopadla jako Sovětský svaz. Kdyby jednotlivé regiony začaly usilovat o jakousi samostatnost, tak pro Čínu je to zdrcující," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy