Který strom je v Česku nejkrásnější? Podívejte se

Pavel Baroch
22. 10. 2009 22:10
Nadace Partnerství vyhlásila vítěze ankety Strom roku
Strom roku 2009: Tisíciletá lípa v osadě Kotel na Liberecku
Strom roku 2009: Tisíciletá lípa v osadě Kotel na Liberecku | Foto: Petr Francán

Praha - Tisíciletá lípa z osady Kotel nedaleko Osečné na Liberecku se stala vítězem letošního osmého ročníku ankety Strom roku, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Prastarý mohutný strom vyhrál s velkým náskokem.

"Za svým vítězstvím si Kotelská lípa tvrdě šla. Od samého začátku ankety se držela v jejím čele, což svědčí hlavně o nadšení a skvělé kampani těch, kteří ji navrhli," řekl Adéla Badáňová z Nadace Partnerství.

Tisíciletá Kotelská lípa získala bezmála 11,3 tisíc hlasů, druhá Mladějoviská lípa z Olomouckého kraje 7,8 tisíc a třetí Dub u kláštera v Kladrubech na Plzeňsku takřka 6,4 tisíc hlasů. Lípa je nejoblíbenějším stromem už počtvrté za sebou.

Kde odpočíval Prokop Holý

Hlasování v anketě Strom roku je zpoplatněno a výtěžek směřuje do veřejné sbírky, která je určena na výsadbu stromů. Letos se podařilo vybrat 170 tisíc korun, které se rozdělí mezi žadatele o grant na výsadbu stromů.

Podívejte se na výsledky soutěže:

Zajímavé jsou i osudy přihlášených stromů. Například pod prastarou Mladějovickou lípou, která skončila na stříbrné příčce, si údajně odpočinul Prokop Holý, když v roce 1430 procházel se svými vojsky krajem.

"Cílem ankety je v neposlední řadě upozornit na krásné a zajímavé stromy, které mnohdy úzce souvisí s životem určité skupiny lidí, s historií obce, ale i celé naší země," poznamenala Adéla Badáňová z Nadace Partnerství.

Hlasovali i čtenáři Aktuálně.cz

Nezávisle na oficiální anketě vybírali svůj strom roku i čtenáři Aktuálně.cz. Mladějovická lípa, vítěz Stromu roku Nadace partnerství, se přitom umístila těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

Čtenáři Aktuálně.cz vybrali jako nejkrásnější strom letošního roku Žeberskou lípu ve Vysoké Peci nedaleko Chomutova. Pověst vypráví, že se v dutině tohoto stromu schovala mladá dívka, aby unikla bohatému, avšak nechtěnému ženichovi - hradnímu pánovi.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy