Který strom je v Česku nejkrásnější? Podívejte se

Pavel Baroch
22. 10. 2009 22:10
Nadace Partnerství vyhlásila vítěze ankety Strom roku
Strom roku 2009: Tisíciletá lípa v osadě Kotel na Liberecku
Strom roku 2009: Tisíciletá lípa v osadě Kotel na Liberecku | Foto: Petr Francán

Praha - Tisíciletá lípa z osady Kotel nedaleko Osečné na Liberecku se stala vítězem letošního osmého ročníku ankety Strom roku, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Prastarý mohutný strom vyhrál s velkým náskokem.

"Za svým vítězstvím si Kotelská lípa tvrdě šla. Od samého začátku ankety se držela v jejím čele, což svědčí hlavně o nadšení a skvělé kampani těch, kteří ji navrhli," řekl Adéla Badáňová z Nadace Partnerství.

Tisíciletá Kotelská lípa získala bezmála 11,3 tisíc hlasů, druhá Mladějoviská lípa z Olomouckého kraje 7,8 tisíc a třetí Dub u kláštera v Kladrubech na Plzeňsku takřka 6,4 tisíc hlasů. Lípa je nejoblíbenějším stromem už počtvrté za sebou.

Kde odpočíval Prokop Holý

Hlasování v anketě Strom roku je zpoplatněno a výtěžek směřuje do veřejné sbírky, která je určena na výsadbu stromů. Letos se podařilo vybrat 170 tisíc korun, které se rozdělí mezi žadatele o grant na výsadbu stromů.

Podívejte se na výsledky soutěže:

Zajímavé jsou i osudy přihlášených stromů. Například pod prastarou Mladějovickou lípou, která skončila na stříbrné příčce, si údajně odpočinul Prokop Holý, když v roce 1430 procházel se svými vojsky krajem.

"Cílem ankety je v neposlední řadě upozornit na krásné a zajímavé stromy, které mnohdy úzce souvisí s životem určité skupiny lidí, s historií obce, ale i celé naší země," poznamenala Adéla Badáňová z Nadace Partnerství.

Hlasovali i čtenáři Aktuálně.cz

Nezávisle na oficiální anketě vybírali svůj strom roku i čtenáři Aktuálně.cz. Mladějovická lípa, vítěz Stromu roku Nadace partnerství, se přitom umístila těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

Čtenáři Aktuálně.cz vybrali jako nejkrásnější strom letošního roku Žeberskou lípu ve Vysoké Peci nedaleko Chomutova. Pověst vypráví, že se v dutině tohoto stromu schovala mladá dívka, aby unikla bohatému, avšak nechtěnému ženichovi - hradnímu pánovi.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy