KSČM zahájila volební kampaň. Chce odchod z NATO a lepší vztahy s Ruskem a Čínou

ČTK ČTK
4. 6. 2021 17:08
Se sloganem Šance na nový začátek a programem shrnutým do pěti priorit zahájila v pátek na pražském Střeleckém ostrově kampaň do sněmovních voleb KSČM. Předseda strany Vojtěch Filip při představení programu a lídrů kandidátek řekl, že volba KSČM znamená jistotu pro budoucnost. Strana se podle něj ale nestydí ani za svou minulost a za to, že v posledních letech tolerovala vládu ANO a ČSSD.
Předseda KSČM Vojtěch Filip a krajští lídři kandidátek na zahájení předvolební kampaně strany
Předseda KSČM Vojtěch Filip a krajští lídři kandidátek na zahájení předvolební kampaně strany | Foto: ČTK

Filip uvedl, že komunisté mají za sebou řadu kampaní, ale i úkolů, které zvládli. V posledních 30 letech podle něj KSČM dokázala hrát roli konstruktivní opozice, ale také vedoucí roli v krajích a městech. "Je schopná nést odpovědnost za vývoj v celém státě," řekl. Komunisté se podle něj nestydí, že v posledních třech letech tolerovali vládu Andreje Babiše (ANO), připouští si svou odpovědnost za vládní politiku, i když přímo v kabinetu nebyli.

Mezi pět priorit komunistické kampaně, označených jako 5P, patří pomoc potřebným, péče o děti, podmínky pro život v bezpečí, právo na důstojný život a příroda a životní prostředí. KSČM chce na alespoň 20 000 korun zvýšit minimální mzdu, která nyní činí 15 200 korun, prosazovat chce i kratší pracovní týden o 35 hodinách. Komunisté chtějí také "výrazně zdanit" nadnárodní firmy a internetové giganty či zavést tzv. miliardářskou daň.

Cílem komunistů je také odchod Česka ze Severoatlantické aliance a obnova všestranných vztahů s Ruskem a Čínou. Prosazují rovněž obědy zdarma v mateřských školkách a na prvním stupni základních škol, ale i učebnice a školní pomůcky zdarma. V programu je také návrat správy vodních zdrojů do rukou krajů a obcí a dostavba jaderných elektráren v rámci tendru "bez záměrného strašení bezpečnostními hrozbami".

Filip zdůraznil, že strana nemá za sebou žádné korupční aféry, nevyjasněné majetkové vztahy či minulost s přeběhlíky. Vždy podle něj plnila slovo a program. "Volba KSČM znamená jistotu pro budoucnost, novou šanci na lepší život," uvedl.

KSČM v posledních volbách do sněmovny získala 7,76 procenta hlasů a se ziskem 15 mandátů dopadla nejhůře ve své polistopadové historii. Filip v dubnu uvedl, že komunisté nechtějí klesnout pod výsledek z roku 2017. Podle volebních modelů KSČM osciluje kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do dolní parlamentní komory.

Dolejš: Chceme to Babišovi nandat sami, neposadíme ho na lopatu opoziční ježibaby

Chceme být vidět, podporu Babiše jsme vždy brali jako časově omezený a taktický krok, říká poslanec KSČM Jiří Dolejš. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 53 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy