KSČM zahájila volební kampaň. Chce odchod z NATO a lepší vztahy s Ruskem a Čínou

ČTK ČTK
4. 6. 2021 17:08
Se sloganem Šance na nový začátek a programem shrnutým do pěti priorit zahájila v pátek na pražském Střeleckém ostrově kampaň do sněmovních voleb KSČM. Předseda strany Vojtěch Filip při představení programu a lídrů kandidátek řekl, že volba KSČM znamená jistotu pro budoucnost. Strana se podle něj ale nestydí ani za svou minulost a za to, že v posledních letech tolerovala vládu ANO a ČSSD.
Předseda KSČM Vojtěch Filip a krajští lídři kandidátek na zahájení předvolební kampaně strany
Předseda KSČM Vojtěch Filip a krajští lídři kandidátek na zahájení předvolební kampaně strany | Foto: ČTK

Filip uvedl, že komunisté mají za sebou řadu kampaní, ale i úkolů, které zvládli. V posledních 30 letech podle něj KSČM dokázala hrát roli konstruktivní opozice, ale také vedoucí roli v krajích a městech. "Je schopná nést odpovědnost za vývoj v celém státě," řekl. Komunisté se podle něj nestydí, že v posledních třech letech tolerovali vládu Andreje Babiše (ANO), připouští si svou odpovědnost za vládní politiku, i když přímo v kabinetu nebyli.

Mezi pět priorit komunistické kampaně, označených jako 5P, patří pomoc potřebným, péče o děti, podmínky pro život v bezpečí, právo na důstojný život a příroda a životní prostředí. KSČM chce na alespoň 20 000 korun zvýšit minimální mzdu, která nyní činí 15 200 korun, prosazovat chce i kratší pracovní týden o 35 hodinách. Komunisté chtějí také "výrazně zdanit" nadnárodní firmy a internetové giganty či zavést tzv. miliardářskou daň.

Cílem komunistů je také odchod Česka ze Severoatlantické aliance a obnova všestranných vztahů s Ruskem a Čínou. Prosazují rovněž obědy zdarma v mateřských školkách a na prvním stupni základních škol, ale i učebnice a školní pomůcky zdarma. V programu je také návrat správy vodních zdrojů do rukou krajů a obcí a dostavba jaderných elektráren v rámci tendru "bez záměrného strašení bezpečnostními hrozbami".

Filip zdůraznil, že strana nemá za sebou žádné korupční aféry, nevyjasněné majetkové vztahy či minulost s přeběhlíky. Vždy podle něj plnila slovo a program. "Volba KSČM znamená jistotu pro budoucnost, novou šanci na lepší život," uvedl.

KSČM v posledních volbách do sněmovny získala 7,76 procenta hlasů a se ziskem 15 mandátů dopadla nejhůře ve své polistopadové historii. Filip v dubnu uvedl, že komunisté nechtějí klesnout pod výsledek z roku 2017. Podle volebních modelů KSČM osciluje kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do dolní parlamentní komory.

Dolejš: Chceme to Babišovi nandat sami, neposadíme ho na lopatu opoziční ježibaby

Chceme být vidět, podporu Babiše jsme vždy brali jako časově omezený a taktický krok, říká poslanec KSČM Jiří Dolejš. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy