Vojtěch Filip zůstává v čele KSČM, přestože pro jeho odvolání byla většina delegátů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2021 17:56
Pro odvolání Vojtěcha Filipa při sobotním jednání KSČM v Nymburce sice byla většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany. Odvoláni nebyli ani místopředsedové KSČM, ale výbor vzal na vědomí už dříve podanou rezignaci Kateřiny Konečné na funkci místopředsedkyně
Předseda KSČM Vojtěch Filip.
Předseda KSČM Vojtěch Filip. | Foto: Jakub Plíhal

Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburka jich v sobotu přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů, což jsou dvě třetiny všech členů ústředního výboru. Pro Filipovo odvolání hlasovalo dnes 46 delegátů.

Kdyby v sobotu delegáti odvolali předsedu, hlasoval by ústřední výbor o novém. Kandidaturu do čela KSČM ohlásila například právě europoslankyně Konečná. Filip vede stranu necelých 16 let, předsedou se stal 1. října 2005.

"Já si myslím, že celé vedení dopadlo přibližně obdobně, to znamená, na tu ztrátu důvěry chybělo od 15 do 20 hlasů, tak si myslím, že ten mandát je docela silný," okomentoval svůj výsledek Filip. Coby úspěch si vytyčil, kdyby strana pod jeho vedením v podzimních volbách neskončila hůře než ve volbách roku 2017. Tehdy pobrala 7,76 procent hlasů voličů.

Nové vedení až po volbách

Nové vedení tedy komunisté volit na řádném sjezdu, jenž by se měl uskutečnit v listopadu po říjnových sněmovnách volbách. Odstoupivší Kateřinu Konečnou už v sobotu nahradil ve funkci místopředsedy KSČM Milan Krajča, hlasováním o tom rozhodli členové ústředního výboru strany.

Očekává se také schvalování kandidátek pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny, největší diskuse se předpokládá kvůli neochotě ústecké regionální organizace zařadit do čela volební listiny místopředsedkyni sněmovního klubu Hanu Aulickou Jírovcovou. Spor přičítají komentátoři souboji mezi stranickými konzervativci a mladším liberálnějším křídlem strany.

Komunisté v úterý rozvázali smlouvu, na jejímž základě podporovali menšinový kabinet ANO a ČSSD. Podle volebních modelů strana osciluje kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do dolní parlamentní komory. V případě neúspěchu by to bylo poprvé, kdy se po vznik České republiky nedostali do sněmovny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy