KSČM o výročí 1968: Národ si přál lepší socialismus

Pavel Baroch
22. 8. 2008 9:15
Mnozí komunisté hájí Husákovi funkcionáře

Praha - Oficiální stanovisko Komunistické strany Čech a Moravy hovoří o tom, že invaze sovětských tanků 21. srpna 1968 "zablokovala perspektivu dalšího postupu k sociálně spravedlivější, demokratičtější socialistické společnosti".

Na druhé straně se někteří vysoce postavní členové KSČM veřejně zastávají lidí, kteří před čtyřiceti lety sovětským tankům otvírali dveře do Československa.

Když před čtyřmi lety pražský městský soud pravomocně odsoudil někdejšího ředitele Ústředí správy spojů Karla Hoffmana za to, že pomáhal sovětským okupantům, uspořádala skupina komunistů včetně místopředsedy strany Václava Exnera okázalou manifestaci.

"Jediným proviněním Karla Hoffmana je věrnost socialismu a za ni nastoupí na čtyři roky do vězení," prohlásila Marta Semelová, předsedkyně Pražské rady KSČM. "Stane se politickým vězněm režimu," dodala.

"Boj za spravedlnost bude pokračovat doma i v zahraničí," přidal se místopředseda strany Václav Exner. Nastupující předseda komunistů Vojtěch Filip označil proces za politický.

Pochyboval i Klaus

O odsouzení Karla Hoffmana, jediného z tehdy vysoce postavených komunistů v republice, pochyboval v roce 2004 i prezident Václav Klaus, který dokonce uvažoval o tom, že mu udělí milost. Hoffmana nakonec propustili z vězení kvůli jeho chatrnému zdraví.

"Mně se zdá trošku zvláštní, abychom po třiceti šesti letech posílali do vězení někoho, kdo porušil telekomunikační zákon," komentoval soudní rozsudek prezident Klaus.

Jan Srb z Úřadu pro dokumntaci a vyšetřování zločinů komunismu podotknul, že Hoffman nebyl souzen kvůli telekomunikačnímu zákonu, nýbrž za velezradu a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Většina lidí šla za komunisty, tvrdí KSČM

Vedení KSČM vydalo poslední oficiální stanovisko k roku 1968 před deseti lety, k třicátému výročí okupace. Od té doby ho nijak neaktualizovala a vydává ho za oficiální dokument.

"Většina společnosti si přála lepší, efektivnější socialismus. Komunistická strana měla tehdy v ČSSR důvěru většiny občanů," uvádí se v deset let starém dokumentu vedení KSČM, který ovšem strana od té doby nijak neaktualizovala a vydává ho za oficiální dokument.

Sovětský tank u pražského rozhlasu v srpnu 1968
Sovětský tank u pražského rozhlasu v srpnu 1968 | Foto: Ústav pro soudobé dějiny

"Některá uskupení v ČSSR sice i tehdy skutečně usilovala o převrat a změnu společenského systému, nikoli o demokratizaci socialismu, ale neměla širokou podporu občanů ČSSR," tvrdí KSČM.

Invaze se souhlasem USA

Podle KSČM se invaze vojsk Varšaské smlouvy stala s tichým souhlasem Spojených států. Okupace byla důsledkem politického rozdělení Evropy i světa.

"V kontextu blokového rozdělení Evropy měl násilný zásah vojsk Varšavské smlouvy, provedený ostatně za tichého souhlasu USA, jeho realizátorům zaručit setrvání našeho státu v rámci tzv. sovětského bloku. Na úspěchu výraznější demokratizace socialismu v tehdejší ČSSR nemělo zájem ani vedení SSSR, ani západní mocenská uskupení," uvádí KSČM.

Podle strany přispěla okupace "ke ztrátě důvěry v komunistickou stranu a spolu s prověrkami v období tzv. normalizace postavil proti KSČ i mnohé její členy, kteří se jinak zejména s jejím sociálním programem plně ztotožňovali (řada z nich vstoupila do komunistické strany znovu po roce 1989)".

"Stín mocenského zásahu pak hluboce ovlivnil možnosti rozvoje socialismu u nás a negativně ovlivnil i postavení levice v celé Evropě," tvrdí vedení současné komunistické strany.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Bývalý výškař Holm kvůli urážkám skončí v olympijském výboru

Bývalý vynikající švédský skokan do výšky Stefan Holm hodlá příští rok odejít z Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Olympijský vítěz z Atén 2004 je znechucený z paušalizujících názorů na MOV i jeho samotného, které považuje za nespravedlivé.

"Je to těžké, když vás považují za velké zvíře a korupčníka. To ale já nejsem. V každém článku ve Švédsku o MOV se předpokládá, že všichni tam jsou zkorumpovaní. Totéž platí pro atletickou federaci. Už to fakt není legrace," řekl švédskému rozhlasu třiačtyřicetiletý Holm, jenž chce v MOV skončit po olympijských hrách v Tokiu.

Čtyřnásobný halový mistr světa s osobním rekordem 240 cm byl do Mezinárodního olympijského výboru zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy