KSČM: Demokracie roní slzy, zaznělo po Písni práce

ČTK ČTK
1. 5. 2013 13:23
Táhněte do KLDR, vzkazovala komunistům skupinka protestujících
Komunisté slaví 1. máj na pražském Výstavišti.
Komunisté slaví 1. máj na pražském Výstavišti. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Oslavy 1. máje zahájili na pražském Výstavišti komunisté. Tradičně se přišel podívat předlistopadový generální tajemník tehdejšího Ústředního výboru Komunistické strany Československa Miloš Jakeš a objevil se i bývalý ministr zahraničí ve vládě ČSSD Jan Kavan.

Oslavu zahájila Píseň práce, kterou přítomní vyslechli vestoje, a projev poslankyně Marty Semelové. Mluvila o krizi kapitalismu a chudobě občanů.

"Demokracie roní slzy při pohledu na chudobu a každodenní porušování lidských práv v této zemi," prohlásila. "Místo pravdivých zpráv můžeme sledovat dokumenty plné historických lží, které mají napomáhat rozdělování společnosti a vyvolávat štvavé antikomunistické kampaně," tvrdila.

S jejím projevem nesouhlasila skupinka protestujících s transparenty a nápisy "Táhněte do KLDR", "Zámek hrůzy zadarmo = slez bolševiků".

Miloš Jakeš se před médii neskrýval: "Zdraví mi slouží a předpokládám, že se dočkám lepších časů," řekl. Dodal, že se účastní různých akcí. "Buď jako posluchač a někdy sem tam vystoupím a řeknu své názory," podotkl.

Podívejte se na první máj 2013 v Praze:

Ve dvě hodiny odpoledne se na stejném místě sejdou sociální demokraté. Kromě setkání na Výstavišti v pražských Holešovicích plánují obě opoziční strany desítky akcí po celé republice.

Sociální demokraté jen v Praze uskuteční sedm setkání s příznivci, z nichž největší začne dnes ve 14:00 na Výstavišti v Holešovicích. V Brně, kde bude i předseda strany Bohuslav Sobotka, si sociální demokraté dali dostaveníčko u tamní přehrady už o hodinu dříve.

Příznivci krajní pravice se sejdou v Přerově

V Přerově chystají setkání nacionalisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti. Chtějí se zejména vymezit vůči Evropské unii. Odpoledne obsadí centrum města a po mítinku hodlají absolvovat více než dvoukilometrový pochod městem. Dorazit by mělo podle odhadů několik stovek účastníků.

Radnice kvůli srazu pravicových radikálů, kteří si centrum Přerova zamluvili již v listopadu řádnou ohláškou, musela zrušit svou tradiční prvomájovou veselici. Kvůli pochodu zrušila na 4,5 hodiny také několik zastávek MHD a nahradila je jinými.

Střežit ulice města bude na 700 policistů. V záloze mají koně, vrtulník, pyrotechniky i těžkooděnce. Do akce je zapojeno sedm policejních krajských ředitelství. Podle velitele akce Libora Krejčiříka jde o největší dnešní bezpečnostní opatření v zemi.

Vládní TOP 09 žádnou akci nechystá, podobně se k svátku staví hlavní kancelář ODS. Pražští občanští demokraté se ale stejně jako v minulosti sejdou na Petříně.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy