KSČM: Demokracie roní slzy, zaznělo po Písni práce

ČTK ČTK
1. 5. 2013 13:23
Táhněte do KLDR, vzkazovala komunistům skupinka protestujících
Komunisté slaví 1. máj na pražském Výstavišti.
Komunisté slaví 1. máj na pražském Výstavišti. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Oslavy 1. máje zahájili na pražském Výstavišti komunisté. Tradičně se přišel podívat předlistopadový generální tajemník tehdejšího Ústředního výboru Komunistické strany Československa Miloš Jakeš a objevil se i bývalý ministr zahraničí ve vládě ČSSD Jan Kavan.

Oslavu zahájila Píseň práce, kterou přítomní vyslechli vestoje, a projev poslankyně Marty Semelové. Mluvila o krizi kapitalismu a chudobě občanů.

"Demokracie roní slzy při pohledu na chudobu a každodenní porušování lidských práv v této zemi," prohlásila. "Místo pravdivých zpráv můžeme sledovat dokumenty plné historických lží, které mají napomáhat rozdělování společnosti a vyvolávat štvavé antikomunistické kampaně," tvrdila.

S jejím projevem nesouhlasila skupinka protestujících s transparenty a nápisy "Táhněte do KLDR", "Zámek hrůzy zadarmo = slez bolševiků".

Miloš Jakeš se před médii neskrýval: "Zdraví mi slouží a předpokládám, že se dočkám lepších časů," řekl. Dodal, že se účastní různých akcí. "Buď jako posluchač a někdy sem tam vystoupím a řeknu své názory," podotkl.

Podívejte se na první máj 2013 v Praze:

Ve dvě hodiny odpoledne se na stejném místě sejdou sociální demokraté. Kromě setkání na Výstavišti v pražských Holešovicích plánují obě opoziční strany desítky akcí po celé republice.

Sociální demokraté jen v Praze uskuteční sedm setkání s příznivci, z nichž největší začne dnes ve 14:00 na Výstavišti v Holešovicích. V Brně, kde bude i předseda strany Bohuslav Sobotka, si sociální demokraté dali dostaveníčko u tamní přehrady už o hodinu dříve.

Příznivci krajní pravice se sejdou v Přerově

V Přerově chystají setkání nacionalisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti. Chtějí se zejména vymezit vůči Evropské unii. Odpoledne obsadí centrum města a po mítinku hodlají absolvovat více než dvoukilometrový pochod městem. Dorazit by mělo podle odhadů několik stovek účastníků.

Radnice kvůli srazu pravicových radikálů, kteří si centrum Přerova zamluvili již v listopadu řádnou ohláškou, musela zrušit svou tradiční prvomájovou veselici. Kvůli pochodu zrušila na 4,5 hodiny také několik zastávek MHD a nahradila je jinými.

Střežit ulice města bude na 700 policistů. V záloze mají koně, vrtulník, pyrotechniky i těžkooděnce. Do akce je zapojeno sedm policejních krajských ředitelství. Podle velitele akce Libora Krejčiříka jde o největší dnešní bezpečnostní opatření v zemi.

Vládní TOP 09 žádnou akci nechystá, podobně se k svátku staví hlavní kancelář ODS. Pražští občanští demokraté se ale stejně jako v minulosti sejdou na Petříně.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy