KSČM chystá protest u Koněva. Taky bych mohla chtít vysvětlující desky k Havlovi, říká Semelová

Kateřina Frouzová Barbora Němcová Kateřina Frouzová, Barbora Němcová
20. 8. 2018 18:48
Pražští komunisté budou v den padesátého výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa protestovat proti umístění vysvětlujících desek u sochy maršála Koněva.
Socha Ivana Stěpanoviče Koněva.
Socha Ivana Stěpanoviče Koněva. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Proti umístění vysvětlujících desek budou u sochy maršála Ivana Koněva v den padesátého výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa protestovat pražští komunisté.

"Pomník maršálu Koněvovi byl postavený z vděčnosti Rudé armádě za osvobozování Prahy a myslíme, že by to tak mělo zůstat a že tam doplňující desky nepatří," vysvětlila protest lídryně kandidátky KSČM pro pražské komunální volby Marta Semelová.

Protest bude podle ní tichý, názor vyjádří transparentem a zúčastní se ho jen hrstka komunistů. Semelové se nelíbí, že text na deskách bude upozorňovat na Koněvovu roli při událostech v Maďarsku v roce 1956 a v Československu v roce 1968. V padesátých letech Sovětský svaz násilně potlačil maďarské protesty. Zemřelo při tom více než 2600 lidí a skoro dvacet tisíc jich bylo zraněno. 

Komunisté se podle Semelové neobávají toho, že jejich protest vyvolá v Praze negativní reakce. "U nás toto také způsobuje nevoli, také s tím nesouhlasíme. Jen jdeme vyjádřit svůj názor, nebudeme akci narušovat. Také bych mohla požadovat, aby se na letiště Václava Havla dala doplňující tabulka, že byl podle jeho slov pro 'humanitární' bombardování Jugoslávie nebo že se omluvil sudetským Němcům. A tohle nedělám," dodala Semelová.

Informační desky budou na podstavci památníku maršála Koněva odhaleny v úterý odpoledne, na 50. výročí okupace ČSSR. Připomenou jak osvobození Prahy, tak i negativní kapitoly ze života sovětského vojevůdce.

"Na podzim roku 1956 sovětská vojska pod jeho velením potlačila maďarské povstání. Jako velitel sovětských vojsk v Berlíně se podílel na stavbě Berlínské zdi jako řešení takzvané druhé berlínské krize v roce 1961. V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa," stojí na tabulce, která je na pomníku ve třech jazykových verzích - česky, anglicky a rusky.

Podle historika Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů ale doplnění tabulky k soše není dostačující. "Myslím si, že bychom neměli mít na ulici sochy vrahů, lidí, kteří mají ruce od krve," řekl pro Aktuálně.cz historik a připomněl Koněvovu roli z roku 1956.

"Ten člověk se podílel na potlačení maďarského povstání, kde zemřelo několik tisíc lidí a stovky lidí byly popraveny. Maďarsko se stalo okupovanou zemí, která neměla jakoukoliv šanci určovat svůj osud až do roku 1989," zdůraznil.

Podle Blažka proto socha Koněva patří do muzea, nikoliv do ulic. 

Přidání informační tabulky ke Koněvově soše z roku 1980 podpořily loni v listopadu všechny politické strany v zastupitelstvu Prahy 6 s výjimkou komunistů. Zastupitel KSČM Ivan Hrůza označil tehdy plánovanou tabulku za "skandální ceduli".

Koněvova socha, která byla zrestaurována, se mnohokrát stala terčem vandalů. Letos v květnu ji někdo polil růžovou barvou. Loni v listopadu na ni někdo rudou barvou nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. V roce 2014 zase maršála někdo od pasu dolů natřel růžovou barvou.

 

Právě se děje

Další zprávy