Postříleli i malé chlapce. Od největšího poválečného masakru Němců uběhlo 75 let

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 6. 2020 16:20
U zdi kasáren v Postoloprtech stojí pětice zbitých chlapců ve věku od 12 do 15 let. Po salvě ze samopalů se čtyři kácí mrtví k zemi, jeden přežívá a prosí o milost. Umírá ranou do týla. Byl začátek června před 75 lety a ve městě ležícím mezi Žatcem a Louny se odehrával největší poválečný masakr v tehdejším Československu. Temný okamžik historie připomínáme několika staršími články o této události.
Krvavý odsun v Postoloprtech pútak

Před 75 lety se v Pospoloprtech na Lounsku odehrál jeden z největších masakrů při takzvaném divokém odsunu Němců po skončení druhé světové války. V obci ležící na hranici tehdejších Sudet a republiky soustředila československá armáda tisíce Němců. 763 z nich bez soudu prokazatelně zastřelila.

"Tehdejší trestní řád neznal trestný čin genocida. Kdyby ale existoval, neobvinil bych je z vraždy, ale z genocidy," prohlásil vyšetřovatel Pavel Karas, který se tehdejšími událostmi zabýval.

Popravy probíhaly u školy, v kasárnách a v bažantnici, kde byl lágr pro ženy, děti a starce. Dále se popravovalo u trati, na vinici a v pískovně. Událostem v Postoloprtech se redaktoři Aktuálně.cz v minulých letech podrobně věnovali a obec opakovaně navštěvovali. V souvislosti s výročím tragické události přinášíme odkazy na několik starších vydaných materiálů k tématu.

Obrazem: Masakr na Němcích připomínají nenápadná místa piety

Podívejte se na fotogalerii snímků z Postoloprt, místa poválečného masakru na Němcích, jak je zaznamenali v minulých letech reportéři Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy