Krupobití straší Česko nadále. Hrozí až do čtvrtka

Domácí Domácí
25. 5. 2010 13:15
Zasáhnou Moravu, Slezsko, Vysočinu, Pardubický, Jihočeský a Plzeňský kraj

Praha - Nevlídné počasí, které potrápilo v minulých dnech několik regionů po celé republice, nekončí.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) totiž prodloužil výstrahu před silnými bouřkami, které mohou doprovázet kroupy a vichr.

Nově tak varování platí pro Moravu a Slezsko, Vysočinu a Pardubický, Jihočeský a Plzeňský kraj. A to až do čtvrteční půlnoci.

Nad střední Evropou se bude podle meteorologů totiž udržovat zvlněné frontální rozhraní, které odděluje teplejší vzduch na jihu od chladnějšího na severu.

"Místní bouřky se vyskytnou dnes odpoledne, v noci a zítra na jihu a jihozápadě Čech a jihovýchodě Moravy, zítra odpoledne i ve východních Čechách, na severní Moravě a ve Slezsku," upozorňují meteorologové.

Bouřky mohou ojediněle doprovázet i nárazy větru kolem 75 km/h, kroupy a průtrže mračen s úhrny srážek kolem 30 mm.

"Přívalové srážky se mohou ojediněle projevit prudkým stokem ze svahů, rozvodněním malých vodních toků, zatopením níže položených míst. Zejména na podmáčených svazích může docházet k pádu stromů," dodávají.

"Před silnými bouřkami varují také v Maďarsku, na Slovensku, Rakousku, Chorvatsku a Srbsku. V Německu bylo včera pozorováno tornádo," dodala pro Aktuálně.cz Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Silné bouřky v minulých dnech po sobě na území Česka zanechaly popadané stromy, zaplavené sklepy, zpřetrhané elektrické vedení i neprůjezdné železniční tratě.

V noci na dnešek bouřky, které se prohnaly republikou, vyplavily sklepy domů a vyvracely stromy především na Brněnsku, Zlínsku, ale také na Liberecku a v Pardubickém kraji.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy