Krupobití straší Česko nadále. Hrozí až do čtvrtka

Domácí Domácí
25. 5. 2010 13:15
Zasáhnou Moravu, Slezsko, Vysočinu, Pardubický, Jihočeský a Plzeňský kraj

Praha - Nevlídné počasí, které potrápilo v minulých dnech několik regionů po celé republice, nekončí.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) totiž prodloužil výstrahu před silnými bouřkami, které mohou doprovázet kroupy a vichr.

Nově tak varování platí pro Moravu a Slezsko, Vysočinu a Pardubický, Jihočeský a Plzeňský kraj. A to až do čtvrteční půlnoci.

Nad střední Evropou se bude podle meteorologů totiž udržovat zvlněné frontální rozhraní, které odděluje teplejší vzduch na jihu od chladnějšího na severu.

"Místní bouřky se vyskytnou dnes odpoledne, v noci a zítra na jihu a jihozápadě Čech a jihovýchodě Moravy, zítra odpoledne i ve východních Čechách, na severní Moravě a ve Slezsku," upozorňují meteorologové.

Bouřky mohou ojediněle doprovázet i nárazy větru kolem 75 km/h, kroupy a průtrže mračen s úhrny srážek kolem 30 mm.

"Přívalové srážky se mohou ojediněle projevit prudkým stokem ze svahů, rozvodněním malých vodních toků, zatopením níže položených míst. Zejména na podmáčených svazích může docházet k pádu stromů," dodávají.

"Před silnými bouřkami varují také v Maďarsku, na Slovensku, Rakousku, Chorvatsku a Srbsku. V Německu bylo včera pozorováno tornádo," dodala pro Aktuálně.cz Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Silné bouřky v minulých dnech po sobě na území Česka zanechaly popadané stromy, zaplavené sklepy, zpřetrhané elektrické vedení i neprůjezdné železniční tratě.

V noci na dnešek bouřky, které se prohnaly republikou, vyplavily sklepy domů a vyvracely stromy především na Brněnsku, Zlínsku, ale také na Liberecku a v Pardubickém kraji.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy