Na Kroměřížsku volte političku ANO, je menším zlem než dezinformátorka, radí lidovci

Dominika Hromková Dominika Hromková
29. 9. 2022 18:45
Vládní strany nebudou mít na Kroměřížsku ve druhém kole senátních voleb svého zástupce. O post senátorky se tam utká kandidátka ANO Lucie Pluhařová a právnička Jana Zwyrtek Hamplová, která podle odborníků šíří dezinformace. Poražená kandidátka Lidovců teď voličům vzkazuje, aby volili menší zlo, tedy političku ANO.
Jana Zwyrtek Hamplová (na snímku) se utká s Lucií Pluhařovou z ANO.
Jana Zwyrtek Hamplová (na snímku) se utká s Lucií Pluhařovou z ANO. | Foto: ČTK

Část voličů na Kroměřížsku nebude mít ve druhém kole senátních voleb jednoduché rozhodování. V prvním kole o hlasy podporovatelů vládních stran bojovala dosavadní senátorka a místopředsedkyně lidovců Šárka Jelínková, starosta Holešova Rudolf Seifert za STAN a částečně i bývalá europoslankyně ČSSD Olga Sehnalová. 

Ani jeden z nich se do druhého kola nedostal a v příštích šesti letech bude v horní komoře za kroměřížský obvod sedět buď Lucie Pluhařová z ANO, nebo Jana Zwyrtek Hamplová, která kandiduje za stranu Nezávislí.

Hamplová v době koronavirové epidemie tvrdila, že mnohem horší než samotné onemocnění covid je hysterie kolem něj. Před volbami vystoupila na Václavském náměstí na protivládní demonstraci, kde zaznívaly projevy velebící Rusko i jeho prezidenta Vladimira Putina. 

Poražení kandidáti teď od svých voličů dostávají dotazy, komu tento pátek a sobotu mají dát hlas. Jelínková se nakonec rozhodla vybrat Pluhařovou. "Je pro mě těžké dávat veřejně podporu ANO. Nechce se mi do toho, ale sama budu volit paní Pluhařovou, i když ne s radostí," řekla Aktuálně.cz Jelínková. 

"Paní Hamplová je dezinformátorka, která se nestydí stát na jednom podiu s lidmi, jako je bývalý poslanec Lubomír Volný, který uměl tak akorát ničit majetek Poslanecké sněmovny, či organizátor demonstrací pan Vrábel, který dluží státu tři miliony korun a nechává si na manželčin soukromý účet posílat peníze od demonstrantů," zdůvodnila své rozhodnutí.

Starosta Holešova Seifert nechce podpořit ani jednu ze zbývajících kandidátek. "Hnutí ANO těží z nepříjemné situace s energiemi a válkou, proto nebudu podporovat paní Pluhařovou. Paní Zwyrtek Hamplovou nemám chuť podpořit, protože zpochybňuje evropské struktury. Pokud bych šel k volbám, vybíral bych menší zlo," řekl Seifert s tím, že by se naopak spíše přiklonil k Hamplové. 

Pluhařovou nepřímo podpořila i lidovecká europoslankyně z Kroměříže Michaela Šojdrová. "Nechci doporučovat ani jednu z kandidátek, ale volit půjdu. Moje volba tentokrát nebude pro žádnou z konkrétních kandidátek, ale proti Zwyrtek Hamplové, která podporuje vystoupení z EU a dlouhodobě šíří nebezpečné dezinformace, které ohrožují naši zemi," uvedla Šojdrová. 

Covidové manipulace i neznalost českého práva

V prvním kole senátních voleb na Kroměřížsku zvítězila Pluhařová s takřka 21 procenty hlasů, Hamplová obdržela skoro 19 procent a Jelínkovou předběhla jen o 230 hlasů.

Právničku Hamplovou opakovaně kritizují organizace, které se věnují ověřování informací. Server Manipulátoři.cz například upozornil, že v její právní analýze týkající se testování dětí a povinného zakrývání úst a nosu ve školách v době vrcholící epidemie koronaviru, kterou na sociálních sítí sdílely tisíce lidí, zkreslovala informace nebo je nesmyslně interpretovala. 

Nyní se zaměřuje na kritiku Evropské unie a na témata spojená s válkou na Ukrajině a zvyšující se inflací. V červenci například na svůj Facebook napsala, že vláda bude jednat o dočasném zvýšení daní, a za válečné náklady tak zaplatí všichni Češi. Web Manipulátoři.cz upozornil, že se debata o vyšším zdanění týká pouze firem, které v této době dosahují mimořádných zisků, nikoli všech občanů. 

Přespolní uchazečky o Senát

Zwyrtek Hamplová pochází z Mohelnice na Šumpersku, kde byla v minulosti starostkou a stále tam má trvalé bydliště. Její konkurentka Pluhařová je ředitelkou Strategické průmyslové zóny Holešov. Ani ona na Kroměřížsku nežije. Bydlí ve Zlíně, kde letos úspěšně kandidovala do městského zastupitelstva.

Mezi všemi kandidáty na senátory dosud patřila k těm nejméně výrazným a ani teď neusiluje o větší zviditelnění. Účast v debatních duelech se svou protikandidátkou odmítla. "Domnívám se, že tuto formu jednoduché propagace momentálně nepotřebuji, a v rámci své pokračující předvolební kampaně se chci se vší pokorou zaměřit na své voliče na Kroměřížsku," vysvětlila na svém Facebooku. 

Podobně těžké rozhodování budou mít voliči vládní koalice také na Karlovarsku, kde do druhého kola postoupila Věra Procházková (ANO) a Eva Chromcová (SPD). Až čtvrtý skončil Jan Horník (STAN), který byl dosud místopředsedou Senátu. 

Stejně jako pro Starosty konec Horníka byl i pro lidovce výsledek Jelínkové velkým zklamáním, byla předsedkyní senátorského klubu KDU-ČSL. Neúspěch přičítají především tomu, že se rozhodl kandidovat i starosta Holešova Seifert, který Jelínkové sebral hlasy podobně smýšlejících voličů.

Seifert byl původně v TOP 09, která je stejně jako KDU-ČSL součástí vládní koalice Spolu. Lidovci si ve Spolu vyjednali, aby byla Jelínková na Kroměřížsku jedinou kandidátkou. Seifert ale z TOP 09 vystoupil a o přízeň voličů se v těchto volbách ucházel jako nestraník za STAN. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy