Na Kroměřížsku volte političku ANO, je menším zlem než dezinformátorka, radí lidovci

Dominika Hromková Dominika Hromková
29. 9. 2022 18:45
Vládní strany nebudou mít na Kroměřížsku ve druhém kole senátních voleb svého zástupce. O post senátorky se tam utká kandidátka ANO Lucie Pluhařová a právnička Jana Zwyrtek Hamplová, která podle odborníků šíří dezinformace. Poražená kandidátka Lidovců teď voličům vzkazuje, aby volili menší zlo, tedy političku ANO.
Jana Zwyrtek Hamplová (na snímku) se utká s Lucií Pluhařovou z ANO.
Jana Zwyrtek Hamplová (na snímku) se utká s Lucií Pluhařovou z ANO. | Foto: ČTK

Část voličů na Kroměřížsku nebude mít ve druhém kole senátních voleb jednoduché rozhodování. V prvním kole o hlasy podporovatelů vládních stran bojovala dosavadní senátorka a místopředsedkyně lidovců Šárka Jelínková, starosta Holešova Rudolf Seifert za STAN a částečně i bývalá europoslankyně ČSSD Olga Sehnalová. 

Ani jeden z nich se do druhého kola nedostal a v příštích šesti letech bude v horní komoře za kroměřížský obvod sedět buď Lucie Pluhařová z ANO, nebo Jana Zwyrtek Hamplová, která kandiduje za stranu Nezávislí.

Hamplová v době koronavirové epidemie tvrdila, že mnohem horší než samotné onemocnění covid je hysterie kolem něj. Před volbami vystoupila na Václavském náměstí na protivládní demonstraci, kde zaznívaly projevy velebící Rusko i jeho prezidenta Vladimira Putina. 

Poražení kandidáti teď od svých voličů dostávají dotazy, komu tento pátek a sobotu mají dát hlas. Jelínková se nakonec rozhodla vybrat Pluhařovou. "Je pro mě těžké dávat veřejně podporu ANO. Nechce se mi do toho, ale sama budu volit paní Pluhařovou, i když ne s radostí," řekla Aktuálně.cz Jelínková. 

"Paní Hamplová je dezinformátorka, která se nestydí stát na jednom podiu s lidmi, jako je bývalý poslanec Lubomír Volný, který uměl tak akorát ničit majetek Poslanecké sněmovny, či organizátor demonstrací pan Vrábel, který dluží státu tři miliony korun a nechává si na manželčin soukromý účet posílat peníze od demonstrantů," zdůvodnila své rozhodnutí.

Starosta Holešova Seifert nechce podpořit ani jednu ze zbývajících kandidátek. "Hnutí ANO těží z nepříjemné situace s energiemi a válkou, proto nebudu podporovat paní Pluhařovou. Paní Zwyrtek Hamplovou nemám chuť podpořit, protože zpochybňuje evropské struktury. Pokud bych šel k volbám, vybíral bych menší zlo," řekl Seifert s tím, že by se naopak spíše přiklonil k Hamplové. 

Pluhařovou nepřímo podpořila i lidovecká europoslankyně z Kroměříže Michaela Šojdrová. "Nechci doporučovat ani jednu z kandidátek, ale volit půjdu. Moje volba tentokrát nebude pro žádnou z konkrétních kandidátek, ale proti Zwyrtek Hamplové, která podporuje vystoupení z EU a dlouhodobě šíří nebezpečné dezinformace, které ohrožují naši zemi," uvedla Šojdrová. 

Covidové manipulace i neznalost českého práva

V prvním kole senátních voleb na Kroměřížsku zvítězila Pluhařová s takřka 21 procenty hlasů, Hamplová obdržela skoro 19 procent a Jelínkovou předběhla jen o 230 hlasů.

Právničku Hamplovou opakovaně kritizují organizace, které se věnují ověřování informací. Server Manipulátoři.cz například upozornil, že v její právní analýze týkající se testování dětí a povinného zakrývání úst a nosu ve školách v době vrcholící epidemie koronaviru, kterou na sociálních sítí sdílely tisíce lidí, zkreslovala informace nebo je nesmyslně interpretovala. 

Nyní se zaměřuje na kritiku Evropské unie a na témata spojená s válkou na Ukrajině a zvyšující se inflací. V červenci například na svůj Facebook napsala, že vláda bude jednat o dočasném zvýšení daní, a za válečné náklady tak zaplatí všichni Češi. Web Manipulátoři.cz upozornil, že se debata o vyšším zdanění týká pouze firem, které v této době dosahují mimořádných zisků, nikoli všech občanů. 

Přespolní uchazečky o Senát

Zwyrtek Hamplová pochází z Mohelnice na Šumpersku, kde byla v minulosti starostkou a stále tam má trvalé bydliště. Její konkurentka Pluhařová je ředitelkou Strategické průmyslové zóny Holešov. Ani ona na Kroměřížsku nežije. Bydlí ve Zlíně, kde letos úspěšně kandidovala do městského zastupitelstva.

Mezi všemi kandidáty na senátory dosud patřila k těm nejméně výrazným a ani teď neusiluje o větší zviditelnění. Účast v debatních duelech se svou protikandidátkou odmítla. "Domnívám se, že tuto formu jednoduché propagace momentálně nepotřebuji, a v rámci své pokračující předvolební kampaně se chci se vší pokorou zaměřit na své voliče na Kroměřížsku," vysvětlila na svém Facebooku. 

Podobně těžké rozhodování budou mít voliči vládní koalice také na Karlovarsku, kde do druhého kola postoupila Věra Procházková (ANO) a Eva Chromcová (SPD). Až čtvrtý skončil Jan Horník (STAN), který byl dosud místopředsedou Senátu. 

Stejně jako pro Starosty konec Horníka byl i pro lidovce výsledek Jelínkové velkým zklamáním, byla předsedkyní senátorského klubu KDU-ČSL. Neúspěch přičítají především tomu, že se rozhodl kandidovat i starosta Holešova Seifert, který Jelínkové sebral hlasy podobně smýšlejících voličů.

Seifert byl původně v TOP 09, která je stejně jako KDU-ČSL součástí vládní koalice Spolu. Lidovci si ve Spolu vyjednali, aby byla Jelínková na Kroměřížsku jedinou kandidátkou. Seifert ale z TOP 09 vystoupil a o přízeň voličů se v těchto volbách ucházel jako nestraník za STAN. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy