Bojovala za transparentnost. Teď může mít Krnáčová anticenu

Michal Polák
3. 7. 2015 19:00
Podle Rekonstrukce státu během svého působení na Ministerstvu vnitra negativně ovlivnila návrh zákona o registru smluv.
Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Z bojovnice za transparentnost státní správy se Adriana Krnáčová (ANO) krátce po vstupu do politiky stala pravým opakem. Myslí si to alespoň iniciativa Rekonstrukce státu, která současnou primátorku Prahy nominovala na letošní anticenu Otevřeno x Zavřeno. Kromě Krnáčové je druhým adeptem poslanec Milan Urban (ČSSD)

Paradoxní na celé situaci je, že ještě před pár lety sama Krnáčová jako bývalá ředitelka českého Transparency International seděla v porotě, která rozhodovala o tom, kdo zmiňovanou anticenu dostane.

Krnáčová si nominaci vysloužila za své krátké angažmá na pozici náměstkyně na ministerstvu vnitra v létě 2014. Tehdy od premiéra Bohuslava Sobotky dostala za úkol, aby do textu zákona o registru smluv zapracovala změny, na kterých se shodly všechny koaliční strany.

Místo toho ale ministerstvo po dlouhém váhání připravilo zcela pozměněnou verzi zákona, která neodpovídala zadání a navíc defacto zhoršila funkčnost zákona oproti předchozí verzi.

Jako nejvíce negativní hodnotí iniciativa zásah, kdy zákon vyjmenovával okruh konkrétních údajů ze smlouvy, které nemusejí být v registru zveřejněny a smlouva může přesto být považována za platnou.

To by v praxi umožnilo vynechat ze smlouvy stěžejní informace jako smluvní stranu nebo cenu.

Druhý nominovaný je Urban

Poslanec za ČSSD Urban si svoji nominaci vysloužil za pozměňovací návrh k zákonu o registru smluv z konce roku 2013. Terčem kritiky Rekonstrukce státu se stal kvůli tomu, že jeho pozměňovací návrh nutil soukromé příjemce dotací zveřejňovat pouze smlouvy, které s veřejnými prostředky vůbec nesouvisí.

Také kvůli zásahu Krnáčové a Urbana to nyní vypadá, že i když registr smluv schválí současná vláda, začne platit až v období vlády další. Přitom vládní koalice přijetí registru označovala za svoji hlavní prioritu.

Cena Otevřeno x Zavřeno se uděluje každoročně už 13. rokem. Hodnotí se otevřenost úřadů a dalších institucí veřejné správy, zejména kvalitu přístupu k informacím, účasti na rozhodování, svobody projevu a otevřených dat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy