Krkonoše zasypal sníh. Lanovka na Sněžku se opět rozjela, ale má přijít další silný vítr

Na hřebenech Krkonoš od pátku napadlo několik centimetrů nového sněhu. Kvůli silnému větru o rychlosti přes 64 kilometru v hodině stál o víkendu horní úsek lanové dráhy na Sněžku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČHMÚ

Pec pod Sněžkou - Horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku v sobotu a v neděli dopoledne stál kvůli silnému větru. Turisté mohli po většinu víkendu při cestě na nejvyšší českou horu využít pouze spodní úsek z Pece na Růžovou horu. V neděli před polednem se lanovka znovu rozjela, řekl náčelník lanovky Jiří Martinec.

Na hřebenech Krkonoš mrzlo a od pátku napadlo několik centimetrů nového sněhu. Sníh je i v Peci pod Sněžkou.

"Dopoledne horní úsek stál, teď je už v provozu. Nahoře ráno dost foukalo, a to mezi 18 až 20 metry za vteřinu. Těžko říci, jestli pojede i odpoledne. Od 15:00 má zase přijít silnější vítr, tak uvidíme. Lidé, kteří chtějí jet lanovkou, by měli sledovat webové stránky snezkalanovka.cz, kde jsou aktuální informace o provozu," uvedl Martinec.

Vítr v neděli ráno na Sněžce dosahoval rychlosti přes 64,5 kilometru v hodině. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. "V sobotu jel jen dolní úsek. Odbavili jsme asi 430 lidí. Je vidět, že i v tomto období lidé přijíždějí," uvedl Martinec.

Lanovka z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu na Sněžku od 30. října prochází pravidelnou podzimní údržbou a pokud to počasí dovolí, je v provozu jen o víkendech a na státní svátek 17. listopadu. Důvodem omezení provozu je pravidelná podzimní údržba lanové dráhy.

Na hřebenech Krkonoš leží až čtvrt metru sněhu, začalo sněžit v pátek večer. Dnes na Sněžce mrzlo, teplota se pohybovala slabě pod nulou. Chladno bylo i na Luční boudě, která je v nadmořské výšce 1410 metrů.

"Dnes dopoledne jsme tu měli 3,7 stupně pod nulou, sněhu u meteorologické stanice jsme naměřili 23 centimetrů. Je to průměr, někde je to vyfoukané na trávu, jinde je naopak nafoukáno více. Začalo sněžit v pátek večer, letos je to už druhý sníh. Od pátku nasněžilo tak 15 centimetrů," uvedla v neděli spolumajitelka Luční boudy Klára Sovová.

Technici při pravidelné odstávce lanovky dělají kompletní údržbu a servis tratí. Například půjde o promazání a prohlídku kladek, diagnostiku ložisek, kontrolu lanových kotoučů a převodovek motorů. Do plného provozu v zimní sezoně se lanovka rozjede v sobotu 9. prosince.

Návštěvnost lanovky byla v letní sezoně průměrná. V září a v říjnu horní úsek lanovky stál kvůli silnému větru častěji než loni.

Kabinová lanovka je po kompletní rekonstrukci v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Nové zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček z roku 1949. Doba jízdy na vrchol se zkrátila z 25 na 16 minut, kapacita lanovky však zůstala stejná, což byla podmínka Správy KRNAP. Ve špičkách se tak u lanovky tvoří až několikahodinové fronty.

před 8 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

před 10 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

před 15 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.