Vítr dosáhl síly orkánu, na Sněžce měl rychlost 187 km/h. Stoupají hladiny řek

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 2. 2020 22:31
Vítr v neděli v Česku opět dosáhl síly orkánu, na Sněžce v Krkonoších měl rychlost přes 187 kilometrů za hodinu. Podobnou rychlost měl minulé pondělí při ničivé bouři Sabine, která za sebou podle pojišťoven nechala škody asi za miliardu korun. Zároveň na několika místech v republice vystoupaly řeky na povodňovou úroveň a také padaly teplotní rekordy, místy bylo až kolem 16 stupňů Celsia.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Zuzana Hronová

Zmiňovaný vítr o rychlosti zhruba 187 kilometrů za hodinu zaznamenali meteorologové na Sněžce v 19:00. Silný byl večer vítr i na dalších vrcholech hor v Česku, třeba na Klínovci v Krušných horách měl v neděli vítr v nárazech rychlost skoro 120 kilometrů za hodinu.

Nedělní rychlost větru na Sněžce se přiblížila údajům z minulého týdne při bouři Sabine, kdy tam meteorologové zaznamenali vítr o rychlosti až 198 kilometrů za hodinu. Silný vítr byl v Česku i tento týden v pátek, kdy měl na Sněžce v nárazech rychlost až 135 kilometrů za hodinu.

Vítr způsobil na řadě míst v republice, hlavně v Čechách, problémy. Navíc také stoupají hladiny řek. Na severu a severovýchodě Čech se před 20:00 hladiny toků na několika místech dostaly na nejnižší povodňový stupeň, první ze tří. Na Trutnovsku dokonce hladina Labe vystoupala na druhý stupeň, tedy povodňovou pohotovost.

Konkrétně hladina Labe v obci Vestřev na Trutnovsku v neděli ve 20:00 přesáhla hranici druhého stupně povodňové aktivity. Od rána po deštích a tání hladina stoupla ze 41 na 144 centimetrů. Průtok v řece se od rána znásobil ze sedmi metrů krychlových za vteřinu na 63 metrů krychlových. Těsně pod hranicí druhého povodňového stupně byla po 20:00 hladina Divoké Orlice v Orlickém Záhoří na Rychnovsku. Hranici prvního povodňového stupně po 20:00 přesáhla hladina Úpy v Trutnově. Vyplývá to z dat hradeckého ústředí Povodí Labe.

V Královéhradeckém kraji voda ze silných dešťů a tání ucpala kanalizaci. Nejvíce bylo zasaženo Trutnovsko. Hasiči tam měli do večera zatím asi deset vjezdů. Odstraňovali popadané stromy nebo větve a zasahovali u případů, kdy byly kvůli ucpání kanalizace zatopeny některé budovy, uvedli hasiči na Twitteru.

S čištěním kanalizace a čerpáním vody hasiči pomohli například ve Svobodě nad Úpou, Špindlerově Mlýně nebo Malých Svatoňovicích. V Horním Maršově instalovala místní jednotka hasičů na několika místech provizorní protipovodňové zábrany.

Pro oblasti s řekami odvodňujícími Krkonoše a Orlické hory platí výstraha meteorologů před vydatnými dešti a vzestupem hladin vodních toků.

Zároveň bylo v neděli na několika místech v Česku rekordně teplo. Teplotní rekordy byly podle pracovníků Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) překonány na devíti ze zhruba 150 meteorologických stanic, které zaznamenávají údaje alespoň 30 let. Nejtepleji bylo na jihu Moravy, kde se rtuť v Dyjákovicích na Znojemsku dostala až na 16,3 stupně.

Krkonoše hlásí až 80 cm sněhu. Lyžování v Česku vylepšuje čerstvě napadaný sníh | Video: Holidayinfo.cz
 

Právě se děje

před 47 minutami

Svaz průmyslu: Velké firmy mají zájem o očkování zaměstnanců, doufají v rychlejší návrat do normálu

Většina velkých firem má zájem o očkování zaměstnanců proti covidu-19 podnikovými lékaři. Vyplývá to z rychlého šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR, který ve čtvrtek představil jeho viceprezident Jan Rafaj. Podle odhadů svazu průmyslu by závodní lékaři a poskytovatelé zdravotní péče ve velkých firmách mohli naoočkovat až 1,2 milionu zaměstnanců. 

Své zaměstnance chtějí některé firmy k očkování i motivovat. Pracovníkům hodlají například proplácet dobu, kterou budou muset strávit očkováním. Podniky si od očkování slibují nejen výrazné snížení nemocnosti, ale i rychlejší návrat k normálnímu životu, upozornil Rafaj. Svaz průmyslu už minulý týden pomohl prosadit, že v druhé vlně očkování od května smí pomoct s vakcinací i firmy a jejich lékaři. Teď navrhuje, aby už při registraci k očkování mohli lidé zaškrtnout, že se chtějí nechat očkovat právě u svého zaměstnavatele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy