Křížky, ne kroužky. Jak volit, aby váš hlas nepropadl

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
14. 10. 2010 18:06
Křížkujte s rozmyslem, sledujte počet kandidátů a správnou obálku, radí odborník
První volič druhého kola senátních voleb míří k urnám v pražské Vodičkově ulici
První volič druhého kola senátních voleb míří k urnám v pražské Vodičkově ulici | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zapomeňte na populární kroužkování ze sněmovních voleb, volby do zastupitelstev znají pouze křížky, okroužkovaný lístek bude jen neplatný kus papíru.

Tak zní hlavní doporučení odborníků pro komunální volby, které - spolu se senátními volbami ve třetině odvodů - začnou v pátek ve dvě hodiny odpoledne.

"U komunálních voleb je dobré si v záhlaví lístku přečíst, kolik je v daném místě členů zastupitelstva, tím se vlastně volič dozví, kolik má hlasů," vysvětluje místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Jak volit do zastupitelstva?

Volič má tři možnosti. Může si vybrat celou kandidátku jedné strany, a pak udělá křížek do rámečku jejího názvu. Druhá možnost je volit osobnosti: pak se křížky dělají k jednotlivým jménům napříč kandidátkami.

Třetí možnost je kombinace obou metod. Křížku u strany a i u některých kandidátů. Volební komisaři nejprve započtou hlasy pro jednotlivé kandidáty a zbytek připadne zvolené straně.

Kdy je hlas neplatný?

S křížkováním to voliči nesmí přehánět. Hlasovací lístky, na kterých bude u jmen kandidátů více křížků, než je členů zastupitelstva, jsou neplatné. Stejně tak se křížkem nesmí označit více než jedna politická strana. "Volební komise by nevěděly, komu volič skutečně chtěl dát hlas a takové lístky budou muset vyřadit. Proto je důležité si na hlasovacím lístku přečíst, kolik je členů zastupitelstva," doporučuje Stanislav Drápal.

Stejně jako obvykle je neplatný i roztržený nebo poškozený lístek či lístek ve špatné obálce.

Jakou obálku vybrat?

Lístky se vkládají do označených obálek, které voliči dostanou ve volební místnosti. Pro volby do senátu je žlutá, pro komunální šedivá.

V Praze a statutárních městech, kde se volí i na magistráty přijde do šedé obálky i lístek pro toto hlasování.

"Lístky mají někdy i rozměr A3, doporučuji voličům je pořádně prostudovat z obou stran, aby jim některé kandidátky neunikly," radí místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Existují preferenční hlasy?

V nadcházejích volbách nic jako preferenční hlasy není. Volič nemůže na kandidátce jedné strany někoho posunout dopředu. Je možné v rámci jedné strany vybrat jen některé kandidáty a zbylé hlasy rozdat jiným stranám, nebo je nechat propadnout.

Jak volit do senátu? 

Spolu s komunálními volbami se ve třetině obvodů budou na šest let volit i noví senátoři. Tato volba je ale po technické stránce nesrovnatelně jednodušší.

"Tady nečekáme žádné problémy. Každý kandidát má svůj hlasovací lístek, který volič bez jakékoli úpravy vloží do obálky označené pro volby do senátu."

Co si vzít s sebou?

Nezbytný je pro volby doklad totožnosti. Bez občanského průkazu či pasu volební komise voliče k hlasovací urně nepustí. Hlasovací lístky nezbytné nejsou, ve volebních místnostech jsou připraveny náhradní sady lístků. Místnosti se otevřou v  pátek ve 14:00 a zůstanou otevřeny do 22:00. V sobotu bude možné volit od 8:00 do 14:00.

 

Právě se děje

Další zprávy