Krize v Česku udeřila nejtvrději na Liberecko

Petr Holub
13. 3. 2009 11:10
Nezaměstnanost se v kraji průmyslového tygra blíží deseti procentům. Uvnitř: Grafika
Sklárny Nový Bor: Další skládačka do neradostných dat statistiků o zaměstnanosti. Ilustrační snímek
Sklárny Nový Bor: Další skládačka do neradostných dat statistiků o zaměstnanosti. Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Liberec - Nejcitelnější zásah recese pocítili v únoru v Libereckém kraji.

Může za to rychlý růst nezaměstnanosti, který se v regionu, kde je v průmyslu zaměstnáno přes polovinu všech pracovníků, dal očekávat. Rozhodujícím odvětvím je výroba dílů pro mladoboleslavskou Škodovku, která počátkem roku výrazně omezila provoz.

Alternativy teoreticky mohly nabídnout sklárny a textilky. Jenže jejich propad je ještě prudší než v automobilovém průmyslu.

Foto: Reuters
Čtěte také:
Krizová mapa republiky: Kde vznikají průmyslová ghetta?

1400 lidí z Crystalexu

"Nezaměstnanost u nás roste nejrychleji," potvrzuje ředitelka pracovního úřadu Kateřina Sadílková. Proti loňskému únoru se zvýšila o třetinu a překročila hranici devíti procent.

Na Liberecku nejvíc propouštějí sklárny Crystalex z Nového Boru, odkud letos odešlo 1385 lidí, v únoru se s masovým propouštěním přidal výrobce elektroinstalace do osobních vozů Delphi Packard, který v České Lípě snížil stavy o víc než 400 zaměstnanců.

Foto: Czechtrade
Čtěte také:
Crystalex je v úpadku. Krize pokračuje

Výroba se významně omezuje v Liberci (výrobce zámků do aut ArvinMeritor) i v Semilech (textilky Hybler a Tessitura Monti).

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters
Čtěte více:
Podívejte se, jak roste nezaměstnanost v regionech

Nad Frýdlantem zataženo

"Propouštění teď máme nahlášeno od Slezanu Frýdek-Místek, jehož frýdlantský závod zřejmě ukončí výrobu," připouští ředitelka Sadílková, že období velkých potíží ještě nekončí.

V evidenci pracovního úřadu se od října o tři čtvrtiny zvýšil počet kvalifikovaných strojírenských dělníků, o dvě třetiny přibylo dělníků z výrobních linek. Dvakrát víc je bez práce stavebních dělníků, ti však mohou najít nové příležitosti s příchodem jara.

"Prozatím se nedá se předpokládat, že by úbytek pracovních míst ve firmách orientovaných na automobilový průmysl mohl v dohledné době nahradit jiný obor," říká ředitelka Sadílková, spoléhá však, že automobilky krizi přežijí a začnou opět lidi nabírat.

Dlouhá prosperita, rychlý konec

Liberec převzal únorový primát nejvíc postiženého regionu od Vysočiny a Olomoucka, které pocítily nejsilnější zásah nezaměstnanosti v lednu. Také tam vévodili propouštění dodavatelé automobilových dílů a další strojírenské firmy, na Vysočině především jihlavský Bosch, na Olomoucku výrobce důlních rypadel Unex z Uničova.

Liberecké potíže svědčí o tom, že může být postižen region, který zažil dlouholetou prosperitu.

Na rozdíl od Vysočiny a Olomoucka, které získaly zahraniční investice až v poslední době, Liberec sloužil jako příklad úspěšné obnovy českého průmyslu už od konce devadesátých let, když tamní firmy začaly dodávat díly nejdříve do Mladé Boleslavi a později dalším automobilkám.

Foto: Martina Machová
Čtěte reportáž:
Jsme novodobí nevolníci, tvrdí skláři z Nového Boru

Od pásu do salónu

Prosperita přitahuje, a proto se do Liberce dosud stěhuje hodně lidí, nejvíc po Praze a Plzni. Na průmyslový rozvoj navázaly kvalitní služby, které zase lákají turisty.

Propuštěných z průmyslu je však tolik, že ani třetí sektor nedokáže nabídnout dostatek míst.

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte také:
Nečas doplatí mzdy ve firmách, kde nemají dost práce

"Ženám pomohlo otevření obchodních center Hypernova a Forum, kde našly příležitost v profesi prodavaček a pokladních," hodnotí nabídku míst ředitelka Sadílková. Chce nezaměstnaným nabízet rekvalifikace na kadeřníky, kosmetičky nebo maséry.

 

Právě se děje

Další zprávy