Krize se projevila, cestovky přišly o pětinu tržeb

Ekonomika Ekonomika
28. 12. 2009 12:25
Češi šetřili. Koupili si o 15 procent méně zájezdů než loni
Moře? Možná až příště. Letos Češi na zájezdech šetřili
Moře? Možná až příště. Letos Češi na zájezdech šetřili | Foto: Pavel Vondra

Praha - Češi se v době hospodářské krize rozhodli výrazně ušetřit na cestování.

Počet prodaných zájezdů totiž oproti loňsku klesl o patnáct procent. Pro cestovní kanceláře to znamenalo pokles tržeb dokonce o pětinu.

Propad v řeči čísel: Zatímco vloni se v Česku prodalo 2,3 milionů zájezdů za 15 miliard korun, letos došlo k poklesu na 1,95 milionu prodaných zájezdů za 12 miliard korun.

Že bude letošní rok pro cestovní kanceláře krušný, ukázal hned jeho začátek.

"Cestovní kanceláře musely letos v dubnu a květnu, po vyhodnocení prodejů First minute, masově vystornovávat neprodané kapacity leteckých zájezdů, aby se vyhnuly hrozícímu převisu nabídky Last momentů nad poptávkou," vysvětluje mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura.

Mluvčí sdružení zdůrazňuje, že nejvýrazněji utrpěl prodej leteckých zájezdů, kterých si lidé koupili o třetinu méně než v roce 2008.

Tento typ dopravy na dovolenou navíc tvořil pouze pětinu veškerých prodaných zájezdů v České republice.

V příštím roce počítají cestovní kanceláře se stagnací trhu, další pokles zájmu o zájezdy si zatím nepřipouštějí - a nasmlouvaly zhruba stejný počet zájezdů, jaký se letos prodal.

Největší krach historie

Finanční problémy položily v uplynulém roce na lopatky celkem pět tuzemských cestovních kanceláří.

Nejproblematičtější byl krach významné společnosti Tomi Tour spojené s podnikatelem Václavem Fischerem. Tento úpadek se významně podepsal na letošním počtu postižených klientů.

"Krach Tomi tour byl největším krachem cestovní kanceláře v české historii, kdy bylo postiženo přibližně 16 tisíc klientů a to dokonce v létě způsobilo chvilkový nedostatek zájezdů Last minute," dodal mluvčí AČCK Tomio Okamura.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy