Křivoklátsko? Skanzen, bojí se národního parku Vodrážka

Pavel Baroch
25. 1. 2010 21:19
Nový národní park se začne vyhlašovat v únoru, ale rozhodnou až volby
Foto: CHKO Křivoklátsko

Praha - Ministerstvo životního prostředí v únoru oficiálně zahájí vyhlašování nového Národního parku Křivoklátsko.

Zákon o národním parku ovšem v posledním kroku bude muset schválit parlament. A tady může předloha narazit - na odmítnutí ODS, v současnosti nejsilnější parlamentní stranu.

Podle prvního místopředsedy občanských demokratů Davida Vodrážky se v první řadě musí opravit stále platné ochranářské doktríny ze 70. let, které z člověka dělají nepřítele přírody. Vyhlášením nového národního parku by tak podle druhého muže ODS mohl vzniknout jen další skanzen.

"Než se přikročí k vyhlašování národního parku, nejprve bych prosazoval změnu pravidel, které jsou poplatné sedmdesátým rokům. Člověk není nepřítelem přírody," řekl Aktuálně.cz Vodrážka.

Rok jednáme s lidmi, říká ministerstvo

Hranice plánovaného Národního parku Křivoklátsko
Hranice plánovaného Národního parku Křivoklátsko | Foto: MŽP

Náměstek ministra životního prostředí František Pelc, který je členem Strany zelených, takovou argumentaci odmítl.

Konstatoval, že ministerstvo už od loňského jara vyjednává s tamními radnicemi a obyvateli, aby stát co nejvíce vyhověl jejich požadavkům.

"Věřím, že se nám společně s obcemi podaří najít takovou podobu parku, která bude přínosem pro přírodu i místní obyvatele," řekl ministr životního prostředí Jan Dusík, který se minulý týden sešel s křivoklátskými starosty.

Ministerstvo několikrát deklarovalo, že chce, aby se obce zúčastnily celé přípravy vyhlášení národního parku, aby se na rozhodování o podobě parku podílely.

Vznik NP Křivoklátsko

  • Ministerstvo životního prostředí v únpru úřední oznámí svůj návrh speciálního zákona o Národním parku Křivoklátsko
  • Během 90denní lhůty mohou proti tomuto záměru podávat námitky obce či vlastníci pozemků
  • Po vypořádání námitek a úpravě návrhu dostanou návrh k připomínkování ostatní ministerstva a další úřady
  • Pak o návrhu bude jednat vláda
  • Následně návrh musí schválit poslanci, senátoři a podepsat prezident

"Jen já jsem byl sedmnáctkrát mezi starosti a občany," poznamenal náměstek Pelc. Dodal, že zelení budou mít vyhlášení Národního parku Křivoklátsko ve volebním programu.

ČSSD: S parkem souhlasíme

Ministerstva životního prostředí se zastala i sociální demokracie, která se vznikem nového parku souhlasí a rovněž to zařadí do svého volebního programu.

"V každém případě vznik parku podporujeme," řekl Aktuálně.cz stínový ministr Petr Petržílek z ČSSD. Dodal, že pak má podporu nejvyššího vedení strany i středočeského kraje.

Petržílek ocenil, že ministerstvo životního prostředí postupuje při přípravě parku dobře a snaží se co nejvíce vyhovět obcím. "Věřím, že nový park nakonec najde sostatečnou podporu," dodal Petržílek.

Klenot české přírody

Křivoklátsko patří podle ministerstva životního prostředí mezi klenoty českého přírodního dědictví. Oblast je výjimečná díky kaňonu Berounky, skálami, suťovisky či neprostupnými údolími, jsou zde i stepi. Mimořádnou hodnotu mají lesy, které tvoří největší lesní komplex ve vnitrozemí republiky.

V Křivoklátsku se vyskytuje 1800 druhů cévnatých rostlin, 84 původních druhů dřevin a 155 druhů ptáků, z nichž zde 120 i hnízdí. Žijí zde desítky ohrožených druhů, například čáp černý, mlok skvrnitý, tis červený či mochna bílá. Po sto letech se zde objevil dravec luňák červený.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy