Křivoklátsko? Skanzen, bojí se národního parku Vodrážka

Pavel Baroch
25. 1. 2010 21:19
Nový národní park se začne vyhlašovat v únoru, ale rozhodnou až volby
Foto: CHKO Křivoklátsko

Praha - Ministerstvo životního prostředí v únoru oficiálně zahájí vyhlašování nového Národního parku Křivoklátsko.

Zákon o národním parku ovšem v posledním kroku bude muset schválit parlament. A tady může předloha narazit - na odmítnutí ODS, v současnosti nejsilnější parlamentní stranu.

Podle prvního místopředsedy občanských demokratů Davida Vodrážky se v první řadě musí opravit stále platné ochranářské doktríny ze 70. let, které z člověka dělají nepřítele přírody. Vyhlášením nového národního parku by tak podle druhého muže ODS mohl vzniknout jen další skanzen.

"Než se přikročí k vyhlašování národního parku, nejprve bych prosazoval změnu pravidel, které jsou poplatné sedmdesátým rokům. Člověk není nepřítelem přírody," řekl Aktuálně.cz Vodrážka.

Rok jednáme s lidmi, říká ministerstvo

Hranice plánovaného Národního parku Křivoklátsko
Hranice plánovaného Národního parku Křivoklátsko | Foto: MŽP

Náměstek ministra životního prostředí František Pelc, který je členem Strany zelených, takovou argumentaci odmítl.

Konstatoval, že ministerstvo už od loňského jara vyjednává s tamními radnicemi a obyvateli, aby stát co nejvíce vyhověl jejich požadavkům.

"Věřím, že se nám společně s obcemi podaří najít takovou podobu parku, která bude přínosem pro přírodu i místní obyvatele," řekl ministr životního prostředí Jan Dusík, který se minulý týden sešel s křivoklátskými starosty.

Ministerstvo několikrát deklarovalo, že chce, aby se obce zúčastnily celé přípravy vyhlášení národního parku, aby se na rozhodování o podobě parku podílely.

Vznik NP Křivoklátsko

  • Ministerstvo životního prostředí v únpru úřední oznámí svůj návrh speciálního zákona o Národním parku Křivoklátsko
  • Během 90denní lhůty mohou proti tomuto záměru podávat námitky obce či vlastníci pozemků
  • Po vypořádání námitek a úpravě návrhu dostanou návrh k připomínkování ostatní ministerstva a další úřady
  • Pak o návrhu bude jednat vláda
  • Následně návrh musí schválit poslanci, senátoři a podepsat prezident

"Jen já jsem byl sedmnáctkrát mezi starosti a občany," poznamenal náměstek Pelc. Dodal, že zelení budou mít vyhlášení Národního parku Křivoklátsko ve volebním programu.

ČSSD: S parkem souhlasíme

Ministerstva životního prostředí se zastala i sociální demokracie, která se vznikem nového parku souhlasí a rovněž to zařadí do svého volebního programu.

"V každém případě vznik parku podporujeme," řekl Aktuálně.cz stínový ministr Petr Petržílek z ČSSD. Dodal, že pak má podporu nejvyššího vedení strany i středočeského kraje.

Petržílek ocenil, že ministerstvo životního prostředí postupuje při přípravě parku dobře a snaží se co nejvíce vyhovět obcím. "Věřím, že nový park nakonec najde sostatečnou podporu," dodal Petržílek.

Klenot české přírody

Křivoklátsko patří podle ministerstva životního prostředí mezi klenoty českého přírodního dědictví. Oblast je výjimečná díky kaňonu Berounky, skálami, suťovisky či neprostupnými údolími, jsou zde i stepi. Mimořádnou hodnotu mají lesy, které tvoří největší lesní komplex ve vnitrozemí republiky.

V Křivoklátsku se vyskytuje 1800 druhů cévnatých rostlin, 84 původních druhů dřevin a 155 druhů ptáků, z nichž zde 120 i hnízdí. Žijí zde desítky ohrožených druhů, například čáp černý, mlok skvrnitý, tis červený či mochna bílá. Po sto letech se zde objevil dravec luňák červený.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy