Křivoklátsko? Skanzen, bojí se národního parku Vodrážka

Pavel Baroch
25. 1. 2010 21:19
Nový národní park se začne vyhlašovat v únoru, ale rozhodnou až volby
Foto: CHKO Křivoklátsko

Praha - Ministerstvo životního prostředí v únoru oficiálně zahájí vyhlašování nového Národního parku Křivoklátsko.

Zákon o národním parku ovšem v posledním kroku bude muset schválit parlament. A tady může předloha narazit - na odmítnutí ODS, v současnosti nejsilnější parlamentní stranu.

Podle prvního místopředsedy občanských demokratů Davida Vodrážky se v první řadě musí opravit stále platné ochranářské doktríny ze 70. let, které z člověka dělají nepřítele přírody. Vyhlášením nového národního parku by tak podle druhého muže ODS mohl vzniknout jen další skanzen.

"Než se přikročí k vyhlašování národního parku, nejprve bych prosazoval změnu pravidel, které jsou poplatné sedmdesátým rokům. Člověk není nepřítelem přírody," řekl Aktuálně.cz Vodrážka.

Rok jednáme s lidmi, říká ministerstvo

Hranice plánovaného Národního parku Křivoklátsko
Hranice plánovaného Národního parku Křivoklátsko | Foto: MŽP

Náměstek ministra životního prostředí František Pelc, který je členem Strany zelených, takovou argumentaci odmítl.

Konstatoval, že ministerstvo už od loňského jara vyjednává s tamními radnicemi a obyvateli, aby stát co nejvíce vyhověl jejich požadavkům.

"Věřím, že se nám společně s obcemi podaří najít takovou podobu parku, která bude přínosem pro přírodu i místní obyvatele," řekl ministr životního prostředí Jan Dusík, který se minulý týden sešel s křivoklátskými starosty.

Ministerstvo několikrát deklarovalo, že chce, aby se obce zúčastnily celé přípravy vyhlášení národního parku, aby se na rozhodování o podobě parku podílely.

Vznik NP Křivoklátsko

  • Ministerstvo životního prostředí v únpru úřední oznámí svůj návrh speciálního zákona o Národním parku Křivoklátsko
  • Během 90denní lhůty mohou proti tomuto záměru podávat námitky obce či vlastníci pozemků
  • Po vypořádání námitek a úpravě návrhu dostanou návrh k připomínkování ostatní ministerstva a další úřady
  • Pak o návrhu bude jednat vláda
  • Následně návrh musí schválit poslanci, senátoři a podepsat prezident

"Jen já jsem byl sedmnáctkrát mezi starosti a občany," poznamenal náměstek Pelc. Dodal, že zelení budou mít vyhlášení Národního parku Křivoklátsko ve volebním programu.

ČSSD: S parkem souhlasíme

Ministerstva životního prostředí se zastala i sociální demokracie, která se vznikem nového parku souhlasí a rovněž to zařadí do svého volebního programu.

"V každém případě vznik parku podporujeme," řekl Aktuálně.cz stínový ministr Petr Petržílek z ČSSD. Dodal, že pak má podporu nejvyššího vedení strany i středočeského kraje.

Petržílek ocenil, že ministerstvo životního prostředí postupuje při přípravě parku dobře a snaží se co nejvíce vyhovět obcím. "Věřím, že nový park nakonec najde sostatečnou podporu," dodal Petržílek.

Klenot české přírody

Křivoklátsko patří podle ministerstva životního prostředí mezi klenoty českého přírodního dědictví. Oblast je výjimečná díky kaňonu Berounky, skálami, suťovisky či neprostupnými údolími, jsou zde i stepi. Mimořádnou hodnotu mají lesy, které tvoří největší lesní komplex ve vnitrozemí republiky.

V Křivoklátsku se vyskytuje 1800 druhů cévnatých rostlin, 84 původních druhů dřevin a 155 druhů ptáků, z nichž zde 120 i hnízdí. Žijí zde desítky ohrožených druhů, například čáp černý, mlok skvrnitý, tis červený či mochna bílá. Po sto letech se zde objevil dravec luňák červený.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy