Kritici sbírání víček: Děti spolu soutěží, lahve se kupují zbytečně. Přímá pomoc je lepší

Kateřina Chládková
23. 7. 2017 11:30
Sběr plastových víček pro dobročinné účely se stal módou posledních let, Pražské podpůrné centrum například letos v létě pořádá sbírku na nákup výtvarných potřeb pro dětské pacienty. Podle některých kritiků je však tento způsob charity nejen nevýhodný, ale i neekologický. Neziskové organizace i ekologové proto dávají přednost přímému dárcovství.
V obchodním domě vzniká mozaika z víček. Výdělek podpoří aktivity podpůrného centra pro pacienty pražských nemocnic.
V obchodním domě vzniká mozaika z víček. Výdělek podpoří aktivity podpůrného centra pro pacienty pražských nemocnic. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Jedno vedle druhého lepí dva brigádníci barevná víčka do mozaiky na připravenou šablonu. "Není to těžká práce, ale máme málo žluté," říká jeden z nich. Obchodní centrum DBK na pražské Budějovické o letošních prázdninách pořádá akci, při které lidé sběrem plastových víček od PET lahví mohou přispět na výtvarné potřeby pro dětské pacienty čtyř pražských nemocnic.

Na projektu spolupracuje obchodní centrum s neziskovou organizací Lékořice. "Dobrovolníci, kteří navštěvují pacienty, si s nimi nejen povídají, hrají, ale také tvoří. Velmi oblíbené jsou různé výtvarné dílny nejen na dětských odděleních, ale také například na geriatrii a následné péči," říká Aktuálně.cz koordinátorka podpůrného centra Lékořice Dagmar Hrubcová.

Právě na nákup výtvarných pomůcek má sloužit výdělek ze sbírky, do které bude možné se zapojit až do konce srpna.

Za poslední dva roky pomohly peníze ze sbírání víček ve školách i na pracovištích firem stovkám dětí i dospělých. Popularita tohoto dobročinného přístupu ustupuje a mezi veřejností i odborníky se stále častěji ozývají kritici. Suma peněz vynaložená na nákup balených nápojů je totiž neúměrně vyšší, než hodnota získaná sběrem.

Zábava pro školáky vadí ekologům

Na školách navíc kromě finanční pomoci potřebným fungují sbírky i jako výchovný a zábavný prvek. Třídy a školy se předhánějí, která nasbírá víc víček, zatímco učitelé žákům zdůrazňují důležitost recyklování odpadů. "Myslíme si, že sbírání víček vede lidi k zamyšlení nad tříděním odpadů a ekologickými otázkami obecně. I tak obyčejná věc, jako je víčko z PET lahve, může pomáhat," uvádí Hrubcová.

S jejím názorem ale nesouhlasí někteří ekologové. Podle nich totiž sbírání víček podporuje nákup balených vod a dalších nápojů, a tudíž i masovou produkci plastů. Místo aby rodiče lahev použili znovu, odšroubují uzávěr a zbytek obalu vyhodí. Víčko skončí v krabici na sbírku, životní prostředí se ale musí vyrovnávat s dalším kusem odpadu.

"Stejný případ je sbírání hliníku. Děti ve škole soutěží, kdo nasbírá více, a rodiče proto kupují schválně věci v hliníkovém obalu. Tak je to i s víčky. Lepší je dát si šťávu nebo vodu z kohoutku a nekupovat schválně PET lahev, jen aby bylo víčko do sbírky," vysvětluje ekolog z Hnutí Duha Ivo Kropáček.

Ve většině případů sběr víček organizují jednotlivci, většinou rodiny pacientů. Ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová neví, kdo a jak sbírky organizuje. "Netušíme, kolik víčka mohou vynášet, ani kdo zajistí nákup potřebné pomůcky," říká Baudyšová. Její nadace ročně věnuje 12 milionů korun na nákup léčebných pomůcek, implantátů nebo rehabilitací.

Sbírat klidně ano, ale v rozumné míře

Ani Charita ČR se ke sběru víček nestaví příliš pozitivně.

"Mnohem efektivnější je z našeho pohledu dárcovství ve formě přímé finanční nebo materiální pomoci. Několik našich lokálních charit sběr víček sice v minulosti realizovalo nebo ještě realizuje, ale většinou na žádost blízkých konkrétního potřebného z okolí o zřízení sběrného místa. Sběr víček je totiž stále v ČR mezi některými skupinami poměrně populární," vysvětluje mluvčí organizace Anna Matysová.

I podle Kropáčka ale v některých případech může být sbírání víček opravdu prospěšné. "Když se škola například rozhodne nasbírat víčka a výtěžek použít na nákup nové skluzavky, určitě to může být v pořádku," uznává ekolog. Důležitá je v těchto případech míra a zdravá úvaha nad účelovým nakupováním lahví.

Po skončení sbírky v pražském obchodním centru prodá organizace Lékořice víčka k recyklaci. Drť kvalitního plastu, ze kterého se uzávěry vyrábějí, bude pak roztavena a použita například na výrobu potrubí nebo zahradního nábytku. Výdělek z víček poputuje podle koordinátorky projektu na zaplacení pomůcek pro aktivity podpůrného centra.

 

Právě se děje

Další zprávy