Plagiáty odborných textů i neoprávněné užívání titulů. Kritice čelil Gross, Bárta i Chovanec

ČTK ČTK, Karolína Oškerová, Michaela Dvořáková
18. 7. 2018 11:47
Po Taťáně Malé skončil ve vládě Andreje Babiše kvůli problémům se svou bakalářskou prací i Petr Krčál. V úterý rezignoval na post ministra práce a sociálních věcí poté, co server Seznam Zprávy vydal informaci, že se části textu jeho bakalářské práce shodují s dřívější prací jiného autora. Podobné kritice čelilo v minulosti hned několik vysoce postavených politiků, například Stanislav Gross či Vít Bárta. Ve většině případů se akademických přešlapů dopustili v bakalářských či diplomových pracích. Někteří však šli ještě dále a užívali vysokoškolské tituly, na které neměli nárok.
Foto: Ludvík Hradilek

Marek Benda (ODS)

Poslanec a bývalý předseda poslaneckého klubu ODS. V letech 2003-2008 dálkově vystudoval Fakultu právnickou Západočeské univerzity v Plzni. V říjnu 2009 uvedla Česká televize, že tituly Mgr. a JUDr. získal za stejnou práci. ČT také informovala, že Bendova rigorózní práce je téměř o 50 stran kratší, než předepisují pravidla.

Požadovaného počtu alespoň sta stran dosáhl díky zvětšení velikosti písmen a odlišnému řádkování. Konzultantem jeho práce byl bývalý děkan Právnické fakulty ZČU v Plzni Milan Kindl, který je spojován s plagiátorskou aférou na plzeňských právech. Benda se ke svému pochybení přiznal.

"Plně uznávám, že jsem nepohlídal formální náležitosti. Věnoval jsem se její věcné kvalitě a nepohlídal si její délku, což samozřejmě nesnižuje míru mé zodpovědnosti," uvedl v listopadu roku 2009 Benda v tiskovém prohlášení. Dodal, že je připraven práci kdykoli dopracovat a obhájit. Později uvedl, že diplom nepřevzal a titul neužívá.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy