Kriminalista: Agenta Dvořáčka nemusel udat Kundera

Domácí Domácí
13. 11. 2008 13:00
Odbojáře proti komunismu mohl udat kdokoliv ze studentů

Praha - V kauze, v níž se Milan Kundera ocitl v podezření, že v padesátých letech udal komunistické policii agenta vyslaného ze Západu, se objevilo další svědectví hovořící ve spisovatelovu nevinu.

I když figuruje jeho jméno v policejním protokolu, nemusí být spisovatel Milan Kundera tím, kdo Miloslava Dvořáčka udal. Tak aspoň deník Právo interpretuje svědectví, které mu poskytl tehdejší policejní vyšetřovatel Alois Pašek a které dnes noviny přinesly.

Jedenaosmdesátiletý kriminalista Pašek připouští, že Miroslava Dvořáčka mohli udat studenti, když policie na koleji Letná vyšetřovala případ dvou vrahů divadelního ředitele Bejšovce-Kotnovského. Společník vrahů totiž na koleji občas přespával a ukrýval si tam kradené věci. Obě události - hledání vrahů a zadržení Dvořáčka - se staly zhruba ve stejnou dobu.

Pašek uvedl, že studenti kriminalistům kvůli vyšetřování vraždy často hlásili pohyb podezřelých. Tak se mohl do policejních záznamů dostat také Dvořáček.

Pašek prý sám přijímal telefonické hovory studentů, kteří oznamovali dokonce i nečekané návštěvy příbuzných.

Kunderu předvolali jako "předáka"

Milan Kundera tehdy působil na koleji jako "předák".

Kriminalisté si proto mohli zapsat jeho osobní údaje pro případ, že by potřebovali s někým jednat. Kunderu pak po akci, při které byl agent Dvořáček zatčen, mohli předvolat na oddělení národní bezpečnosti v Praze k výslechu.  

Kundery se zastal Rushdie

Článek o tom, že Kundera v roce 1950 údajně udal protikomunistického odbojáře Miroslava Dvořáčka komunistům, vydal v půlce října týdeník Respekt.

Text publikoval na základě dokumentu, který získal Adam Hradilek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Kundera po několika desetiletích mlčení vydal prohlášení a prostřednictvím ČTK se proti tomu ohradil a řekl, že nikoho neudal.

Po Respektu požaduje omluvu, peněžní satisfakci nežádal. Časopis Respekt oznámil, že se nebude za článek omlouvat.

 

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy