Kreslíř stihl sto karikatur za 80 minut, vytvořil rekord

ČTK ČTK
22. 3. 2014 20:29
Stovku karikatur neznámých lidí za 80 minut a devět vteřin stihl v sobotu v Praze načrtnout kreslíř Lubomír Vaněk.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: October Jones / tumblr

Praha - Stovku karikatur neznámých lidí za 80 minut a devět vteřin stihl v sobotu v Praze načrtnout kreslíř Lubomír Vaněk. Vytvořil tak nový český rekord.

Seděl přitom na otáčivé židli a mezi svými "modely", které se kolem něj střídaly, rotoval.

Nejlepší český výkon potvrdil komisař pelhřimovské agentury Dobrý den, která rekordy zaznamenává.

"Byl to nový český rekord. Nazvali jsme ho Kolotoč karikatur. Bylo to 100 karikatur za krásných 80 minut a 9 vteřin," řekl ČTK po skončení pokusu komisař Tomáš Hrábek. Kreslířův výkon se hned zaznamená do databáze českých rekordů, později vyjde také v knize.

Karikatury brněnského rodáka Lubomíra Vaňka jsou podle Hrábka typické tím, že je na nich postava zachycena s obrovskou hlavou a malým tělíčkem. Stejně načrtával zájemce kreslíř i dnes.

Všechny je zobrazoval z profilu. "Určitě je to i třikrát rychlejší. Proto rekordy dělám zásadně z profilu, ne zepředu," vysvětlil Vaněk.

Karikatura mu trvala v průměru zhruba 48 vteřin. Neobešlo se to bez potu na čele. "Je to trošku sportovní výkon," připustil kreslíř.

Maluje prý od malička. První rekord, ve kterém šlo o rychlost, vytvořil dvaapadesátiletý kreslíř před 18 lety. Od té doby jich má na kontě podle svého webu téměř pět desítek. Patří mezi ně třeba největší karikatura bývalého prezidenta Václava Klause na formát dva krát tři metry.

S výtvory byli spokojeni i ti, kteří si svou karikaturu z pražských Letňan odnášeli. "Nějakou podobu tam vidím určitě. Minimálně ty náušnice. Ale ne, maluje úžasně. Je to fakt moc hezké," chválila karikaturistu paní Kamila z Liberce.

Kreslíř má v plánu už další akci. Na Mezinárodní den dětí by chtěl malovat dětské tváře ne na papír, ale na balonky. "Pak vznikne hromadná fotografie, kde bude asi 200 dětí. Budou mít své obličeje na baloncích," popisuje Vaněk.

Přesný počet rekordů, které agentura Vaňkovi zaznamenala, nedokázal z hlavy spočítat ani komisař. Jmenoval třeba nakreslení tří karikatur za jednu minutu.

Kdy bude on či jeho kolegové na kreslíře znovu dohlížet při pokusu o další rekord, zatím Hrábek neví. Podle něj to ale jistě nebude dlouho trvat.

Vaněk prý v Česku zatím konkuruje jen sám sobě, nikdo jiný totiž takto profesionálně rychlé karikatury nedělá, dodal komisař.

 

Právě se děje

Další zprávy