Krejčířova manželka dostala podmínku

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
4. 12. 2008 15:44
Kateřina Krejčířová koupila za 150 milionů z daňových úniků vilu

Praha - Užívala si manželových peněz, přestože věděla, že pocházejí z trestné činnosti. Za to ve čtvrtek dostala manželka uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře podmínku.

Rozsudek vydal ve čtvrtek Okresní soud pro Prahu-západ. Je stále nepravomocný a lze se proti němu odvolat.

Vila za 150 milionů

Kateřina Krejčířová se podle soudu provinila tím, že přijala od manžela 150 milionů pochybného původu. Za 20 milionů nakoupila vilu v Černošicích, dalších 150 použila na opravy a provoz domu.

Podle soudu se tak chovala od doby, která se nedá přesně určit, až do roku 2005. Muselo jí být jasné, že manžel nevydělal peníze legálním obchodem, ale že pocházejí z daňových úniků. Za to si u soudu vysloužila roční trest za podílnictví odložený na zkušební dobu tří let.

Okresní soud tak v druhém kole procesu dospěl k jinému závěru než v červenci. Tehdy Kateřinu Krejčířovou osvobodil.

Praní špinavých peněz, nebo nevinné utrácení?

Podle soudce Pavla Vosmanského se totiž tehdy nepodařilo jednoznačně prokázat, že peníze skutečně pocházely z Krejčířovy trestné činnosti. Soud neuznal ani to, že Krejčířova žena musela znát pochybný původ peněz.

Státní zástupkyně ale se závěry prvoinstančního soudu nesouhlasila a proti rozsudku se odvolala. Středočeský krajský soud pak verdikt zrušil.

Krejčířovou policie nejdřív podezřívala z praní špinavých peněz. V červnu 2005 ji obvinila z toho, že manželovi umožnila zastřít pochybný původ jeho peněz tak, že nakoupila nemovitosti. Několik let tak měla Krejčířová legalizovat výnosy z manželovy trestné činnosti.

Státní zástupce ale nakonec dospěl k závěru, že její jednání lépe vystihuje trestný čin podílnictví. Toho se podle zákona dopouští člověk, který ukryje, užívá, nebo na sebe či jiného převede věc, kterou někdo jiný získal trestnou činností.

Bezpečně ukrytí v JAR

Kateřina Krejčířová je stejně jako její manžel stíhaná jako uprchlá. Podle posledních informací by se měla nacházet v Jihoafrické republice.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Jeho manželka pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se setkali s Krejčířem a odletěli na Seychelské ostrovy. Všichni tři mají tamní občanství.

Krejčíř od 21. dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas.

Soud v jihoafrickém Johannesburgu letos 1. února rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán z JAR k trestnímu stíhání do Česka. Verdikt je nepravomocný.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy